Dwie turbiny wiatrowe wyprodukują prąd dla warszawskich urzędników

Krzysztof Jagielski
14.06.2021

Ratusz warszawskiej dzielnicy Ursynów zyskał nową instalację do ekologicznej produkcji energii elektrycznej. Składają się na nią dwie turbiny wiatrowe, które już wkrótce zaczną dostarczać prąd zasilający magistrat. Jest to pierwsze budynek użyteczności publicznej w Warszawie, który korzysta z tego typu rozwiązania.

Ratusz liczy na szybki zwrot z inwestycji

W momencie, gdy zapadła decyzja o zainwestowaniu w nowoczesną instalację do produkcji energii elektrycznej, ursynowski ratusz zakładał, turbiny zwrócą się w ciągu 9 lat. Dziś, gdy ceny prądu systematycznie rosną, inwestycja może zbilansować się o około pół roku szybciej.

Obie turbiny będą w stanie wyprodukować około 4 kW prądu rocznie. To niedużo, natomiast warto zauważyć, że instalacja nie imponuje wielkością – chodziło o jej dobre dopasowanie do budynku pod względem estetycznym (mają 2,6 metra wysokości i średnicę 1,8 metra). Dodatkowo turbiny pracują bardzo cicho, nie mając negatywnego wpływu na komfort pracy urzędników.

Ciekawostką jest fakt, że oba urządzenia zostały wykonane z kompozytów stosowanych w lotnictwie, co gwarantuje pełną odporność na warunki atmosferyczne oraz bezobsługowość.

Projekt został zrealizowany w ramach programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju „Zielone Miasta”, którego celem jest zredukowanie emisji gazów cieplarnianych.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie