Nieustanny, pędzący bez wytchnienia i na swój sposób piękny: rozwój. My jesteśmy nim, a on jest nami, i jest to dostrzegalne w prawie każdej dziedzinie życia. Nie inaczej jest w przypadku sektora energetycznego, który w dobie zagrożeń wynikających z intensywnej eksploatacji zasobów naszej planety, po prostu musi iść z duchem czasu. Czy innowacje w branży energetycznej sprowadzają się wyłącznie do sposobów wytwarzania energii? Bynajmniej!
To, w jaki sposób zmienia się rynek energetyczny w Polsce i na świecie podyktowane jest w głównej mierze koniecznością znalezienia rozwiązań, które będą korzystniejsze pod względem środowiskowym. Nieodnawialne źródła energii są… nieodnawialne, a w okresie prężnego rozwoju cywilizacyjnego i zatrważającego wzrostu liczebności populacji ludzkiej, ich wyczerpanie się do wyłącznie kwestia czasu. Konsekwencje takiego stanu rzeczy będą szczególnie dotkliwe dla przyszłych pokoleń.
Względy ekologiczne nie są jednak jedynymi, które wymuszają innowację w sektorze energetyki. Dużą potrzebę znajdywania nowoczesnych rozwiązań stwarzają także między innymi:
Innowacje w energetyce są bez żadnych wątpliwości potrzebne. Poniżej przybliżamy filary branży, w których świadome usprawnienia pomagają zmieniać świat, krok po kroku.
Jak podają statystyki, tylko 20% światowej energii produkowanych jest ze źródeł odnawialnych. Jest to fakt dość zatrważający, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę to, że nasze wymagania energetyczne z każdym dniem stają się coraz większe. W takim przypadku – jako ludzkość – po prostu musimy szukać rozwiązań, które przesuną proporcję na niekorzyść źródeł nieodnawialnych. Oczywiście sposoby na pozyskiwanie „zielonej” energii znane są już od parędziesięciu lat, ale dopiero kilka lub kilkanaście lat temu zaczęto zwracać uwagę na to, jak wielkie jest ich znaczenie.
Hydroenergetyka, w której do wytworzenia energii wykorzystuje się m.in. spadek wód, pływy morskie, ciepło wody czy falowanie, jest obecnie liderem pośród wykorzystania źródeł odnawialnych. Bardzo możliwe, że w najbliższych latach powstaną także techniki czerpiące energię z prądów oceanicznych.
Kolejnymi nie mniej istotnymi innowacjami ostatnich lat są rozwiązania wykorzystujące promieniowanie słoneczne, energię wiatrową i geotermalną, oraz biomasę. Chociaż najkorzystniejszymi pod względem ruchów powietrza są w Europie obszary Wielkiej Brytanii, to w kontynentalnej części naszego kontynentu również kładzie się ogromny nacisk na powstawanie farm wiatrowych. Wszystkie te sposoby pozwalające uzyskać czystą energię są nadal innowacyjne i stale się rozwijają, a wszelkie nowoczesne rozwiązania ich dotyczące naprawdę mogą pomóc odmienić oblicze zielonej energetyki.
Chociaż od lat stosuje się skomplikowane modele pozwalające na oszacowanie zapotrzebowania energetycznego dla danego obszaru w określonym momencie, to zdarzają się rzeczy, których nie można przewidzieć. Z tego względu konieczne jest magazynowanie energii przez przedsiębiorstwa ją produkujące. Co ważne – proces ten musi być także bezpieczny i korzystny finansowo. Szacuje się, że w bliższej oraz dalszej przyszłości największy nacisk będzie się kłaść na: różnego typu akumulatory, koła zamachowe, magazynowanie ciepła lub z użyciem sprężonego powietrza i nowoczesne kondensatory.
W branży energetycznej coraz częściej można spotkać się opiniami, jakoby cały rynek energetyki miał ulec decentralizacji. Oznacza to, że w przyszłości możemy się spodziewać istnienia większej ilości mniejszych elektrowni, które zastąpić mają ogromne, energetyczne monstra. Wg niektórych źródeł tego rodzaju innowacja może wiązać się z wprowadzeniem w życie systemu blockchain, kojarzonego przede wszystkim z rynkiem kryptowalut.
W jaki sposób technologia ta miałaby znaleźć swoje zastosowanie w sektorze energetycznym? Jej głównym celem miałoby być umożliwienie zawierania transakcji (w których przedmiotem sprzedaży byłaby energia) pomiędzy konkretnymi producentami energii i osobami, którą pragną stać się jej posiadaczami. Więcej o systemie blockchain dowiecie się tutaj: http://trendywenergetyce.pl/.
Innowacje w energetyce są czymś, co może mieć naprawdę duży wpływ na naszą przyszłość. Śmiało można nawet powiedzieć, że sektor energetyczny potrzebuje usprawnień i nowych technologii jak żaden inny.
Artykuł partnera