Do 7,5 tysiąca złotych dotacji na wymianę pieca w Szczecinie

Marek Szydełko
07.04.2021

Szczecin ruszył z kolejną edycją miejskiego programu Mewa, który zakłada udzielenie dofinansowania do wymiany starego, nieefektywnego źródła ciepła. Nabór wniosków rusza 1 marca. Maksymalne wsparcie finansowe może wynieść do 7,5 tysiąca złotych, a więc jest to jeden z najhojniejszych tego typu programów prowadzonych w naszym kraju.

Kto może liczyć na dotację?

Program jest skierowany do mieszkańców, którzy zadeklarują chęć pozbycia się pieca węglowego i zakupu ekologicznego źródła ciepła. Może to być zarówno kocioł na pellet, jak i źródło gazowe, elektryczne czy OZE. W gę wchodzi również przyłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Z dofinansowania mogą skorzystać indywidualni właściciele domów i mieszkań, jak również wspólnoty mieszkaniowe oraz gminne jednostki publicznej, firmy i osoby prawne. Co ważne, uwzględniane są także już zrealizowane inwestycje (po 1 stycznia 2015 roku).

Maksymalna wysokość udzielonej dotacji nie może przekroczyć 55 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych, przy czym kwota ta jest ograniczona do 7,5 tysiąca złotych na pojedyncze zadanie.

Koszty kwalifikowane to m.in. demontaż paleniska węglowego, przygotowanie dokumentacji, zakup i montaż nowego urządzenia grzewczego lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Podkreślmy, że dofinansowanie nie obejmuje ruchomych urządzeń grzewczych, jak np. piecyki gazowe czy farelki.

Wnioski do programu będą przyjmowane od 1 do 5 marca w formie elektronicznej (preferowanej) i papierowej. W poprzednich edycjach udzielono wsparcia w łącznej kwocie 4,5 miliona złotych. Tym razem w puli jest 500 tysięcy złotych.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie