Dlaczego tak mało osób decyduje się na zmianę sprzedawcy prądu?

Krzysztof Jagielski
30.04.2019

Prąd w Polsce jest drogi i będzie coraz droższy – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Mimo to w naszym kraju wciąż nie ma wielkiego zainteresowania opcją zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Choć prawo daje nam taką możliwość, korzysta z niej promil odbiorców. Dlaczego? Kilka najważniejszych powodów wymieniamy w naszym artykule.

Niska świadomość

Gdyby zapytać kilka osób na ulicy o to, czy wiedzą, że mogą zmienić sprzedawcę prądu, pewnie większość z nich nie miałaby o tym zielonego pojęcia. To niestety efekt zbyt skromnej kampanii informacyjnej. O możliwości zmiany sprzedawcy informuje się głównie na portalach poświęconych energetyce i blogach o oszczędzaniu, a te nie docierają do każdego Polaka.

Wygodnictwo

Polacy lubią narzekać na ceny prądu, ale jednocześnie nie są zbyt aktywni w poszukiwaniu sposobów na obniżenie swoich rachunków za energię. Większość z nas poprzestaje na wymianie żarówek na energooszczędne. Gdy pojawia się możliwość zmiany sprzedawcy prądu, wiele osób szybko ją odrzuca, bo nie chce im się – pisząc obrazowo – „babrać w papierach”. Na marginesie dodajmy więc, że  wszystkie formalności związane ze zmianą sprzedawcy może za nas załatwić firma, pod której skrzydła zamierzamy przejść.

To się nie opłaca

Faktem jest, że oszczędność z tytułu zmiany sprzedawcy prądu na pewno nie będzie spektakularna – przynajmniej jeśli mówimy o gospodarstwach domowych. Wiele osób słysząc, że mogą zaoszczędzić kilkanaście złotych miesięcznie, woli nie zaprzątać sobie tym głowy. Znamienne, że oszczędności, które nie są wyrażone w kwocie trzycyfrowej, są dla przeciętnego Polaka mało atrakcyjnym wabikiem.

Strach

Wciąż pokutuje przekonanie, że zmiana sprzedawcy prądu wiąże się ze sporym ryzykiem. Nie brakuje osób, które obawiają się np. przerwy w dostawie energii czy problemów z dystrybutorem, a nawet remontu mieszkania po wymianie liczników. Wszystko to sprawia, że nawet ktoś, kto początkowo jest zainteresowany oszczędzaniem na prądzie, ostatecznie rezygnuje ze zmiany sprzedawcy.

Zmiana sprzedawcy prądu to oczywiście odpowiedzialna decyzja, którą trzeba dokładnie przemyśleć, licząc się też z tym, że aktualnie najlepsza oferta za jakiś czas może spaść do połowy stawki. Na pewno jednak jest to temat, który warto wziąć pod uwagę – zwłaszcza w kontekście nieubłaganych i drastycznych podwyżek cen energii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.