Części zamienne do turbin energetycznych: skąd je wziąć? Kiedy warto je kupować?

Mateusz Rąbalski
08.09.2020

Turbiny energetyczne, czy to gazowe, czy parowe, w toku eksploatacji ulegają różnego rodzaju awariom. Nie zawsze da się je usunąć bez konieczności wymieniania poszczególnych podzespołów. Na szczęście wiele elementów turbin podlega swobodnemu demontażowi, co pozwala przywrócić urządzeniu pełną sprawność przy zachowaniu rozsądnego kosztu naprawy. Najpierw jednak trzeba zdobyć potrzebne części zamienne do turbin energetycznych. Gdzie ich szukać? Kiedy warto zdecydować się na ich zakup?

Wymiana części w turbinie: kiedy ma to sens?

Zawsze wtedy, gdy turbina do tej pory sprawowała się bez zarzutu, jest perfekcyjnie dobrana pod kątem potrzeb zakładu, a wymiana jednego lub kilku podzespołów przywróci jej pełną sprawność. Wymiana całej turbiny zawsze wiąże się z poważnymi kosztami i nierzadko jest bardzo problematyczna z uwagi na konieczność np. wyłączenia z użytkowania części zakładu.

Jeśli tylko fachowa ekspertyza wykazuje, że wymiana uszkodzonych części pozwoli w pełni wykorzystywać potencjał turbiny i ma to uzasadnienie ekonomiczne, to warto się na taki krok zdecydować.

Skąd wziąć części zamienne do turbiny?

Na rynku nie brakuje części zamiennych do turbin, które przecież są jednym z kluczowych elementów polskiej energetyki. Można je więc znaleźć zarówno na portalach aukcyjnych, jak i w firmach zajmujących się serwisowaniem turbin parowych i gazowych.

Radzimy natomiast zachować daleko idącą ostrożność. Zakup części zamiennych do turbin, a już szczególnie używanych, może wiązać się ze sporym ryzykiem. Zwłaszcza, gdy nie znamy dobrze źródła pochodzenia tych podzespołów.

Aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa, części zamienne należy kupować w firmach specjalizujących się w budowie, serwisowaniu i naprawianiu turbin, a także projektowaniu instalacji energetycznych opartych na turbinach.

Wymieniać samemu czy zlecić to fachowcom?

Teoretycznie nie ma wielkiego problemu z tym, aby wymienić jakiś łatwo dostępny element turbiny we własnym zakresie. Doświadczony mechanik powinien sobie z tym poradzić bez większego problemu. Warto natomiast pamiętać o tym, że po wymianie np. rozrządu pary turbina wymaga ponownej konfiguracji, co jest już zadaniem dla fachowców.

Dlatego zalecamy, aby w razie potrzeby korzystać z usługi kompleksowej, polegającej na zakupie części zamiennych do turbin wraz z montażem w jednej, wyspecjalizowanej firmie. Gwarantuje to najwyższy komfort i brak ryzyka np. przypadkowego uszkodzenia turbiny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.