Czeka nas wielka wymiana liczników energii

Mateusz Nowak
14.04.2022

W 2023 roku rozpocznie się ogromny program wymiany liczników energii w gospodarstwach domowych, wspólnotach mieszkaniowych i przedsiębiorstwach. Stare liczniki zostaną zastąpione inteligentnymi, co z jednej strony uprości dokonywanie odczytów, a z drugiej pozwoli odbiorcom mieć dokładny wgląd w zużycie energii.

Gigantyczne przedsięwzięcie

O tym, z jak wielkim programem mamy do czynienia, najlepiej świadczy jego koszt, który oszacowano na 9 miliardów złotych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że nie zostanie to przerzucone na odbiorców, dlatego program został rozłożony aż na 8 lat.

W 2023 roku inteligentne liczniki zostaną zamontowane u około 15 procent odbiorców. W 2025 roku trafią do kolejnych 25 procent odbiorców, w 2027 roku będzie z nich korzystać już 65 proce odbiorców, a w 2028 – 80 procent. Ostatnie liczniki mają zostać zamontowane w 2030 roku.

Idea jest taka, aby liczniki umożliwiły odbiorcom śledzenie zużycia prądu w czasie rzeczywistym, najpewniej przy pomocy specjalnej aplikacji mobilnej. Pojawi się również możliwość automatycznego naliczania bonifikat w przypadku błędnego rozliczenia oraz dokonywania pomiarów bez konieczności wizyty inkasenta. Ministerstwo zapowiada również, że liczniki pozwolą sterować pracą poszczególnych urządzeń domowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie