Biogaz pozwoli nam uniezależnić się od importu gazu?

Mariusz Siwko
25.07.2015

Nasz kraj może stać się wkrótce niezależny od importu gazu z Rosji. Wszystko dzięki biogazowi, który można produkować w Polsce i stać się może alternatywą dla importowanego surowca.
Posiadamy około 50 biogazowni rolniczych, a w planach jest już 400 takich projektów. Nasz kraj posiada odpowiednie warunki do wyprodukowania nawet 10 miliardów metrów sześciennych biogazu w skali roku. Spowodowane jest to dużym dostępem biomasy pochodzącej z roślin, odchodów zwierzęcych i odpadów organicznych.
Kilka lat wstecz wiązano nadzieje z rozwojem sektora biogazu w naszym kraju. Cztery lata temu w rządzie przyjęto dokument, który mówił, że przez kolejne 10 lat ma powstać 2 tysiące rolniczych biogazowni. Nie udało się jednak wdrożyć tego planu.
Najwięcej problemów w stworzeniu biogazowni sprawia biurokracja - uzyskanie wielu skomplikowanych pozwoleń oraz formalności i protesty społeczeństwa, które nie ma odpowiedniej wiedzy na temat takich inwestycji. Problem zatem leży także w niedostatecznej edukacji ludności. Na szczęście powstaje coraz więcej kampanii informacyjnych i popularyzujących biogazownie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie