Będzie więcej prądu z morskich farm wiatrowych

Marek Szydełko
28.08.2020

Energetyka wiatrowa jest jednym z najgorętszych tematów, który regularnie przewija się w dyskusjach na temat dywersyfikacji źródeł prądu w naszym kraju. Choć niekorzystne przepisy i bałagan legislacyjny w ostatnich latach skutecznie zniechęcały do inwestowania w elektrownie wiatrowe, nadal nie brakuje firm chętnych do lokowania środków w te projekty z kategorii OZE. Wkrótce do polskiego systemu energetycznego zostaną przyłączone kolejne instalacje.

Około 8 GW mocy

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez Polskie Sieci Energetyczne, zawarto umowy i podpisano warunki przyłączeniowe z inwestorami dysponującymi morskimi farmami wiatrowymi o łącznej mocy około 8 GW. To oczywiście nadal kropla w morzu potrzeb, ale widać wyraźnie, że po latach zastoju znów odżywa ambitny projekt czerpania większej ilości energii z farm morskich – najbardziej efektywnych w naszych warunkach klimatycznych.

Jednocześnie Urząd Regulacji Energetyki 1 czerwca przyjął plan rozwoju sieci, zgodnie z którym inwestycje w energetykę wiatrową wyniosą 14 miliardów złotych. Na ten moment Polska ma zabezpieczone wspomniane około 8 GW mocy w modelu offshore, na co składa się 2-3 GW mocy już zakontraktowanej oraz 5-6 GW mocy, która może być wkrótce dostarczana do sieci dzięki wydanym warunkom przyłączeniowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.