Babcock-Wanson - historia marki

Krzysztof Jagielski
04.01.2016

Choć marka Babcock-Wanson znana jest większości osób interesujących się branżą energetyczną oraz zastosowaniem w przemyśle urządzeń i kotłów wodnych, nie wszystkim znana jest jej historia. Nie wszyscy wiedzą też, że doświadczenie w budowie maszyn wykorzystujących energię wytwarzaną przez parę wodną, firma ta zdobywała na przestrzeni ponad 100 lat, obecnie najlepsze tradycje dwóch wiodących dostawców rozwiązań technicznych, wchodzących obecnie w skład międzynarodowej grupy International CNIM Group. To właśnie w wyniku połączenia metod i konstrukcji tworzonych i wdrażanych przez francuskie przedsiębiorstwo konstrukcyjne Babcock and Wilcox, a także grupę Wanson Group, możliwe było stworzenie firmy w obecnym kształcie.

Choć marka Babcock and Wilcox formalnie powstała w 1867 roku jako nastawiona na rozwój metod uzyskiwania oraz otrzymywania energii, początki jej działalności w zakresie parowych kotłów parowych datowane muszą być już na 1856 rok, kiedy to Stephen Wilcox opatentował mechanizm kotła wodnorurowego. To właśnie to wydarzenie stanowiło w istocie impuls do założenia przez niego oraz George Babcock spółki Babcock, Wilcox & Company, która produkować miała i dystrybuować kotły. Kolejne lata od rozpoczęcia działalności związane były z rozwojem oraz doskonaleniem stosowanych metod produkcji, co wywoływało zwiększenie zainteresowania marką przez kontrahentów oraz skutkowało coraz to większą ilością zamówień na oferowane produkty. Rozwijana przez cały XX wiek firma wykonywała coraz to bardziej skomplikowane konstrukcje, zyskując uznanie wśród nabywców pochodzących z różnych krajów w Europie i na Świecie. Grupa WANSON specjalizowała się z kolei w produkcji kotłów przemysłowych i małej lub średniej wydajności, dostarczaniem akcesoriów i aparatury do uzdatniania wody, a także generatorów gorącego powietrza. Początek jej działalności datowany jest na 1929 rok, kiedy to Leon Wanson założył przedsiębiorstwo o nazwie tożsamym z posiadanym nazwiskiem. W 1987 roku Grupa Wansos połączyła się z francuskim przedsiębiorstwem o nazwie PARENT, które założone zostało przez Alfreda Parenta.

Już następnego roku doszło do utworzenia marki BABCOCK Enterpreiste, która powstała poprzez fuzję dwóch odrębnych oddziałów produkcji o nazwach Babcock and Wilcox oraz Lardet Babcock Company. Kolejne lata przyniosły dalsze zmiany w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa. W 1989 roku zostało ono przedsiębiorstwem wchodzącym w całości w skład grupy przemysłowej International CNIM Group, która to grupa w 1990 roku nabyła także przedsiębiorstwo założone przez Leona Wansona. Wtedy też doszło do połączenia obu marek celem stworzenia jednej, rozwijanej wewnątrz grupy CNIM.

W chwili obecnej grupa Babcock-Wanson składa się z przedsiębiorstw filiarnych położonych w różnych państwach, w tym zwłaszcza z BABCOCK WANSON Italiana (Włochy), BABCOCK WANSON Caldeiras Lda (Portugalia), BABCOCK WANSON (Francja), BABCOCK WANSON UK (Zjednoczone Królestwo), BABCOCK WANSON Espana (Hiszpania), BABCOCK WANSON Maroc (Maroko), CNIM BABCOCK Central Europe (Polska),a także BABCOCK WANSON USA (Stany Zjednoczone).

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.