Aż 28 elektrowni wiatrowych powstanie na terenie gminy Pasłęk

Antoni Kwapisz
04.05.2021

Transformacja energetyczna w naszym kraju przebiega nie tylko w skali makro. Spory projekt OZE zostanie wkrótce zrealizowany na terenie gminy Pasłęk, gdzie ma powstać łącznie 28 elektrowni wiatrowych o sumarycznej mocy nieco ponad 71 MW. Póki co uruchomiono dwie takie elektrownie - w Krasinie i miejscowości Łukszty. 

Lokalizacje wiatraków

Najwięcej, bo aż 16 elektrowni wiatrowych, powstanie na farmie Kąty – wiatraki wygenerują łącznie ponad 35 MW mocy. Po 3 elektrownie powstaną w Krośnie, obrębie Sakówka oraz w Majkach. Po dwie elektrownie zaplanowano w obrębie Krasina i Rydzówki, a po jednej w Nowej Wsi, Zielonce Pasłęckiej oraz Gryżynie.

Najbardziej zaawansowane prace prowadzone są w obrębie Krasina, gdzie przewidziano 10 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy około 30 MW. Poza wiatrakami napędzającymi turbiny produkujące energię, w ramach inwestycji powstaną także nowe drogi dojazdowe, cała sieć stacji transformatorowych oraz sieci elektroenergetyczne wysokiego, średniego i niskiego napięcia.

Wszystkie elektrownie na farmie Krasin mają zostać oddane do użytku do końca maja 2021 roku. W pozostałych lokalizacjach ruszyły prace związane z budową niezbędnej infrastruktury.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie