Autobus wodorowy z Polski przejdzie testy na ulicach Paryża

Mateusz Rąbalski
12.01.2021

Urbino 12 hydrogen, czyli najnowszy produkt w ofercie firmy Solaris, weźmie udział w testach w Paryżu. Autobus z napędem hybrydowym przez kilka tygodni będzie sprawdzany pod kątem możliwości wykorzystania go w regularnym ruchu pasażerskim. Celem jest przede wszystkim ustalenie faktycznej użyteczności technologii hybrydowej w środkach komunikacji miejskiej.

Szczegóły testu

Umowa użyczenia autobusu Solaris Urbino 12 hydrogen została podpisana już w 2019 roku. Pandemia COVID-19 opóźniła rozpoczęcie testów, jednak już wiadomo, że pojazd będzie w najbliższych tygodniach sprawdzany w południowej części francuskiej stolicy. Autobus ma stacjonować w dzielnicy Thiais, natomiast tankowanie wodorem zaplanowano na stacji Joyu en Josas na przedmieściach Paryża.

O Urbino 12 hydrogen

Polski autobus z napędem wodorowym został wyposażony w ogniwa paliwowe o mocy 70 kW. Wodór jest tutaj przetwarzany w energię elektryczną, która zasila główną jednostkę napędową – jest nią oś z silnikami elektrycznymi. Dodatkowo w autobusie zastosowano baterię Solaris High Power, która ma pełnić funkcję magazynu energii. Tankowany wodór jest magazynowany na dachu pojazdu w specjalnych butlach.

Urbino 12 hydrogen to najbardziej ekologiczny autobus niebędący prototypem. W trakcie przejazdu emituje do atmosfery jedynie ciepło oraz parę wodną, a więc jest całkowicie zeroemisyjny. Producent przekonuje również, że zasięg autobusu jest porównywalny z tym, jaki mogą zaoferować pojazdy z napędem konwencjonalnym.

Autobus z napędem hybrydowym Urbino 12 hydrogen został zaprezentowany w czerwcu 2019 roku. Polski producent ma zamówienia na 57 takich pojazdów z Włoch, Niemiec i Holandii. Pierwszymi miastami, w których autobusy będą wykorzystywane w ramach standardowej obsługi pasażerów, będą włoskie Bolzano oraz niemieckie Kolonia i Wuppertal.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie