Wyższe progi dochodowe w programie „Czyste powietrze”

Antoni Kwapisz
24.08.2021

Ważna zmiana dla osób, które chcą ubiegać się o dotację do np. wymiany źródła ciepła czy przeprowadzenia termoizolacji budynku. Od 1 lipca obowiązują nowe, wyższe progi dochodowe uprawniające do skorzystania z programu „Czyste powietrze”. To niejedyne istotne zmiany.

Kto teraz może otrzymać dotację?

Podwyższone dofinansowanie do kwoty 37 tysięcy złotych jest przeznaczone dla osób spełniających warunki programu, a także mogących udokumentować wysokość dochodu na członka rodziny. Od 1 lipca progi zostały podwyższone. I tak:

  • Dla gospodarstwa jednoosobowego – próg wynosi 2189 złotych (o 229 złotych więcej).
  • Dla gospodarstwa wieloosobowego – próg wzrósł do 1564 złotych na osobę (o 164 złote więcej).

Również od 1 lipca istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu kotła na pellet (najwyższej klasy ekologicznej). Podstawowa dotacja wynosi do 9 tysięcy złotych, ale nie więcej niż 45 proc. rzeczywiście poniesionych kosztów. Osoby starające się o podwyższoną dotację mogą uzyskać do 12 tysięcy złotych, ale nie więcej niż 60 proc. kosztów.

Inną ważną zmianą jest to, że od 1 lipca rozpoczął się ostatni okres, w którym można ubiegać się o dofinansowanie do zakupu kotła węglowego piątej klasy. Taka możliwość zostanie utrzymana wyłącznie do końca roku – od 2022 kotły węglowe zostaną wyłączone z programu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie