Ważna zmiana dla właścicieli domów od 1 lipca

Mariusz Siwko
18.08.2021

1 lipca wszedł w życie przepis nakazujący właścicielom domów i innych budynków wyposażonych w system grzewczy złożenie deklaracji na temat źródła ogrzewania. Większość właścicieli musi zrobić to w ciągu najpóźniej 12 miesięcy. Procedura nie jest na szczęście skomplikowana.

Cel: stworzenie ogólnokrajowej bazy o systemach grzewczych

Wprowadzenie nowego obowiązku jest kolejnym etapem prowadzonej polityki zmierzającej do znacznego ograniczenia tzw. niskiej emisji, która jest główną przyczyną zjawiska smogu i fatalnej jakości powietrza w naszym kraju. Na podstawie zebranych danych będzie możliwe opracowywanie precyzyjnych programów m.in. dofinansowania do wymiany źródła ciepła.

Zgodnie z obowiązującymi od 1 lipca przepisami każdy właściciel budynku ma 12 miesięcy na złożenie deklaracji, w której określi źródło ogrzewania – np. kocioł gazowy, kominek, kocioł na paliwo stałe, pompa ciepła etc. Dane te będą archiwizowane w nowo utworzonej Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

12-miesięczny termin dotyczy jednak wyłącznie tych źródeł ciepła, które zostały uruchomione przed 1 lipca 2021 roku. W przypadku nowych instalacji właściciel będzie mieć tylko 14 dni na złożenie stosownej deklaracji.

Jak zgłosić źródło ogrzewania? Najłatwiej będzie zrobić to przez Internet – wystarczy tylko mieć profil zaufany lub e-dowód osobisty. Można również skorzystać z drogi tradycyjnej i złożyć wniosek w urzędzie miasta lub gminy. Druk można pobrać ze strony https://zone.gunb.gov.pl/ w zakładce "Do pobrania".

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.