W Zabrzu powstanie nowa magistrala ciepła systemowego

Mariusz Siwko
31.03.2021

To będzie jeden z największych w ostatnich latach projektów ciepłowniczych na terenie Górnego Śląska. Zabrze zawarło umowę z wykonawcą nowej magistrali ciepła systemowego, która zapewni dostawy tego medium do około 3 tysięcy gospodarstw domowych. Cała inwestycja jest wyceniona na ponad 13 milionów złotych.

Element większej inwestycji

Nowa magistrala ciepła systemowego powstanie w ramach dużego przedsięwzięcia, które zakłada m.in. rozbudowę wewnętrznej sieci ciepłowniczej na terenie miasta oraz połączenie jej z Elektrociepłownią Fortum Miechowice w Bytomiu – to ona będzie dostarczać ciepło na potrzeby mieszkańców.

W ramach projektu zlikwidowane zostaną stare, nieekologiczne kotłownie: węglowa w dzielnicy Helenka oraz olejowo-gazowa w dzielnicy Rokitnica. Ich obowiązki w całości przejmie Elektrociepłownia Fortum Miechowice, która tym samym stanie się głównym dostawcą ciepła dla Zabrza, Bytomia oraz Rudy Śląskiej.

Podstawowym celem inwestycji jest obniżenie zużycia energii cieplnej, a tym samym ograniczenie kosztów oraz emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Ze wstępnych obliczeń wynika, że nowa magistrala ciepła pozwoli zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 1,572 tys. ton.

Po stronie Zabrza projekt będzie realizować Przedsiębiorstwo Specjalistyczne Energoterm, które wybuduje około 2,8 kilometra połączeń między elektrociepłownią a punktem rozdziału na sieci osiedlowe. Ciepło systemowe ma popłynąć do odbiorców już w 2023 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie