W Radomsku powstanie nowa ciepłownia zasilana biomasą

Marek Szydełko
09.01.2024

Samorządy w całej Polsce szukają sposobów nie tylko na ograniczenie kosztów produkcji energii cieplnej, ale też na zredukowanie towarzyszącej temu emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Kolejną tego typu inwestycją jest ta realizowana w Radomsku, gdzie powstanie nowa ciepłownia miejska przystosowana do spalania biomasy.

Co wiemy o tej instalacji?

Ciepłownia będzie mieć moc 12,5 MWt i zostanie oparta o kocioł na biomasę. Instalację uzupełni układ pompowo-kolektorowy oraz system oczyszczania spalin. W ramach projektu przewiduje się również modernizację stacji uzdatniania wody, montaż automatyki, kolektorów i rurociągów ciepłowniczych oraz zewnętrznego przyłącza.

Inwestycja właśnie otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie ponad 22,5 mln złotych. Drugie tyle Radomsko otrzyma w ramach taniej pożyczki. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na 55,7 mln złotych.

Instalacja ma zostać uruchomiona do końca 2026 roku. Będzie wytwarzać ponad 236 tys. MWh energii cieplnej rocznie. Pozwoli również zredukować emisję CO2 o ponad 25 tys. Mg/rok.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie