Trwa modernizacja Elektrociepłowni Gdyńskiej. Kolejny krok w stronę dekarbonizacji

Piotr Kowalczyk
26.08.2022

Polskie elektrociepłownie sukcesywnie inwestują w modernizację swoich kotłowni. Głównym celem jest odejście od spalania węgla na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań, przy jednoczesnym utrzymaniu niskich kosztów ciepła dla odbiorców końcowych. W tym samym kierunku zmierza Elektrociepłownia Gdyńska, w której trwają już zaawansowane prace modernizacyjne.

Znaczny zakres robót

Obecnie w Elektrociepłowni Gdyńskiej montowany jest nowy kocioł parowy, który będzie obsługiwać kotłownię rezerwowo-szczytową. Oznacza to, że instalacja ma być uruchamiana wyłącznie w razie potrzeb – na przykład zwiększonych dostaw ciepła w związku z silnymi mrozami. Kocioł parowy będzie produkować energię również na potrzeby własne elektrociepłowni w Gdyni. Jednostka jest przystosowana do spalania lekkiego oleju.

O wiele bardziej zaawansowanym projektem jest budowa nowej kotłowni, która zastąpi obecną, działającą od blisko 50 lat instalację węglową w najstarszym budynku elektrociepłowni. Ma on zostać wyburzony i w tym samym miejscu powstanie kotłownia rezerwowo-szczytowa n2 3 z trzema kotłami wodnymi (olejowo-gazowymi).

W ramach modernizacji planowane jest również wybudowanie nowego bloku gazowo-parowego z akumulatorem ciepła – tutaj trwa procedura wyłaniania wykonawcy, z którym umowa ma zostać podpisana do końca 2022 roku.

Zakończenie wszystkich prac modernizacyjnych jest planowane na sezon grzewczy 2025/2026.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie