To ostatni dzwonek na zgłoszenie źródła ciepła!

Krzysztof Jagielski
01.07.2022

Tylko do 30 czerwca właściciele lub zarządcy budynków mają czas na złożenie deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Należy wskazać w niej źródło ciepła oraz spalania paliw wykorzystywane w danym budynku. Spóźnialscy muszą się liczyć z karą finansową.

Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?

CEEB to nowy katalog stworzony w celu skuteczniejszej walki ze zjawiskiem smogu. Na bazie informacji przekazanych przez właścicieli i zarządców budynków możliwe będzie planowanie inwestycji polegających na wymianie nieekologicznych źródeł ciepła.

Deklarację musi wypełnić każdy właściciel lub zarządca budynku (w przypadku budynków wielorodzinnych robi to wspólnota lub spółdzielnia). Należy w niej wskazać, czym budynek jest ogrzewany – kotłem na paliwo stałe, kotłem gazowym, elektrycznie, pompą ciepła, kominkiem, piecokuchnią, kotłem na pellet czy może ciepłem z sieci. Co ważne, dotyczy to również budynków niezamieszkałych (np. domki letniskowe).

Polacy najwyraźniej zostawili sobie ten obowiązek na ostatnią chwilę. Do 20 czerwca złożono niecałe 5 milionów deklaracji, czyli zaledwie połowę wymaganych.

Przypominamy, że za niezłożenie deklaracji grozi grzywna w wysokości do 500 zł.

Deklarację najszybciej i najwygodniej można złożyć online przez stronę internetową https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie