Ruszył program „Ciepłe Mieszkanie”

Mariusz Siwko
09.08.2022

„Ciepłe Mieszkanie” to nowy program rządowy, który ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery oraz w długim terminie obniżenie kosztów ogrzewania. Tym razem środki popłyną do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Założenia programu

W odróżnieniu od programów „Moje Ciepło”, „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze” tym razem beneficjenci nie składają wniosków bezpośrednio do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Rozdysponowaniem środków zajmą się gminy, które przystąpią do programu, dlatego wnioski należy składać w swoich urzędach. Budżet programu wynosi 1,4 miliarda złotych i ma wystarczyć do 2026 roku.

W ramach tego programu można otrzymać dotację do wymiany nieefektywnego, indywidualnego ogrzewania – na przykład pieca kaflowego, przestarzałego kominka, kotła węglowego etc. Wysokość dotacji jest uzależniona od indywidualnej sytuacji finansowej wnioskodawcy.

Osoby zarabiające do 120 tysięcy złotych rocznie mogą otrzymać do 15 tysięcy złotych na lokal (łącznie do 30 procent kosztów kwalifikowanych). Gospodarstwa domowe, w których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1673 zł (lub 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym) otrzymają bezzwrotną dotację do 25 tysięcy złotych (do 60 procent kosztów kwalifikowanych).

Na największą dotację mogą liczyć osoby z dochodem do 900 zł lub 1260 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Tutaj będzie to do 37,5 tysiąca złotych (do 90 proc. kosztów kwalifikowanych).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie