Powstanie nowy zespół kogeneracyjny w Tarnowskich Górach

Mateusz Nowak
28.09.2021

Firma Veolia Południe jest odpowiedzialna za zbudowanie nowego zespołu kogeneracyjnego, który powstanie na terenie ciepłowni w Tarnowskich Górach. Zespół będzie zasilany gazem ziemnym oraz kotłownią opalaną biomasą leśną, co ma zapewnić wystarczającą ilość energii cieplnej dla odbiorców, przy jednoczesnym zachowaniu minimalnego wpływu na środowisko naturalne.

Szczegóły na temat inwestycji

Instalacja zasilana gazem ziemnym osiągnie moc 2x2 MW i będzie wspierana przez kotłownię biomasową o mocy 12 MW oraz zespół kogeneracyjny o mocy 1 MWt i 0,99 MWe – ten ostatni będzie wykorzystywać gaz ziemny oraz biogaz z lokalnej oczyszczalni ścieków. Inwestycja wpisuje się w politykę strategiczną Veoli, która do 2030 roku chce całkowicie wyeliminować węgiel ze wszystkich swoich instalacji. Zespół kogeneracyjny na terenie ciepłowni w Tarnowskich Górach od razu pozwoli ograniczyć zużycie węgla aż o 50 proc.

Inwestycja ma zostać oddana do użytku w pierwszej połowie 2023 roku. Projekt został dofinansowany kwotą 18 milionów złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie