Ponad 6,5 tysiąca gospodarstw domowych w Redzie zostanie przyłączonych do gdyńskiej sieci ciepłowniczej

Krzysztof Jagielski
09.02.2023

Dziś jest drogo i nieekologicznie, ale lada moment to się zmieni. Około 6,5 tysiąca mieszkań w Redzie zostanie przyłączonych do gdyńskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki temu ma się poprawić jakość powietrza w tej dzielnicy, a przy okazji mieszkańcy mają płacić mniej za ogrzewanie i ciepłą wodę. Inwestycję w znacznej części finansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który udzielił władzom Gdyni pożyczki na 2,3 miliona złotych.

Inwestycja pozwoli wyłączyć z ciągłej eksploatacji starą kotłownię węglową

Po przyłączeniu mieszkań do sieci ciepłowniczej, możliwe będzie zaprzestanie ciągłej działalności 40-letniego zakładu z trzema przestarzałymi kotłami węglowymi – ich eksploatacja pochłania około 11 tysięcy ton miału węglowego rocznie.

Wyłączenie instalacji (zostanie jako awaryjne źródło ciepła) pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 8,5 tysiąca ton rocznie. Tym samym poprawi się jakość powietrza w turystycznej części Trójmiasta.

Inwestycja jest już na ukończeniu. Odbiorcy zaczną korzystać z ciepła systemowego dostarczanego przez PGE EC w Gdyni jeszcze w lutym. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie