PGNiG chce produkować biogaz z odpadów komunalnych

Mariusz Siwko
02.09.2021

Biogaz jest zaliczany do kategorii ekologicznych paliw, które mogą być wykorzystywane chociażby do celów grzewczych – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, w których brakuje dziś alternatyw dla węgla i gazu ziemnego. Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo właśnie poinformowała, że rusza z badaniami nad możliwością produkowania biogazu z odpadów komunalnych. PGNiG współpracuje przy tym projekcie z naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Rozwiązanie all in one

Produkcja biogazu z odpadów komunalnych byłaby bardzo pożądaną technologią nie tylko na polskim rynku. Rozwiązuje to bowiem dwa problemy: zagospodarowania i utylizacji biodegradowalnej frakcji odpadów komunalnych, jak również zapewnienia energii cieplnej oraz elektrycznej dla lokalnej społeczności. PGNiG wraz z naukowcami z UP w Poznaniu pracuje nad takim rozwiązaniem, które pozwoliłoby produkować bioCNG, czyli rzeczywistą, energetyczną alternatywę dla gazu ziemnego, tak w ogrzewnictwie, jak i w transporcie samochodowym czy autobusowym.

Na razie udało się stworzyć prototyp takiej instalacji, która będzie teraz testowana w rzeczywistych warunkach. Jeśli testy przebiegną pomyślnie, to technologia zostanie skomercjalizowana, co oznacza wprowadzenie jej na polskim (i być może nie tylko) rynku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie