Koniec z „ekogroszkiem”. Na horyzoncie pojawiają się nowe normy jakościowe dla węgla

Mateusz Rąbalski
06.12.2021

Prawdopodobnie na początku II kwartału 2022 roku w życie wejdą znowelizowane normy jakościowe dla węgla przeznaczonego do spalania w domowych kotłowniach. I pewnie ta zmiana przeszłaby bez większego echa, gdyby nie pewien istotny szczegół. Zgodnie z nowymi regulacjami nie będzie już możliwości oferowania konsumentom popularnych paliw węglowych typu „ekogroszek” czy „ekomiał”.

Skąd ta zmiana?

Jest ona podyktowana przede wszystkim tym, że obie wymienione nazwy mogą wprowadzać konsumentów w błąd. I rzeczywiście wprowadzają, co wykazało jedno z przeprowadzonych badań – blisko połowa osób spalających tzw. ekogroszek w swoich kotłach deklarowała, że w ich mniemaniu jest to paliwo ekologiczne, co oczywiście nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Dlatego na przełomie marca i kwietnia 2022 roku w życie wejdą przepisy zakazujące używania nazwy handlowej „ekogroszek” czy „ekomiał”. Pierwszą z nich zastąpi określenie „groszek III”, a drugą „paliwo drobne”. Dzięki temu konsumenci, którzy rzeczywiście przy wyborze paliw stałych zwracają uwagę na kwestie ekologiczne, nie będą się już łudzić, że spalając drobny węgiel wspierają środowisko naturalne.

Głównym założeniem wprowadzanych zmian jest jednak zaostrzenie norm jakościowych dotyczących węgla oferowanego nabywcom indywidualnym. Od II kwartału 2022 roku paliwo będzie musiało zawierać mniej siarki i popiołu, co powinno w pewnym stopniu ograniczyć zjawisko tzw. niskiej emisji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie