Elektrociepłownia Żerań przechodzi na gaz

Marek Szydełko
07.02.2022

Zakończyła się jedna z największych inwestycji ciepłowniczych prowadzonych w ostatnich latach w Polsce. W elektrociepłowni Żerań w Warszawie oddano do użytku nowy blok gazowy oraz jedną z dwóch zaplanowanych kotłowni zasilanych tym paliwem. Dzięki temu praca elektrociepłowni będzie przyjaźniejsza środowisku naturalnemu.

Potężna inwestycja

Podstawową jednostką w elektrociepłowni Żerań jest teraz blok gazowy o mocy cieplnej 326 MWt i  elektrycznej o mocy 494 MWe, który został zbudowany kosztem około 1,6 mld złotych. Szacuje się, że blok będzie produkować 3 TWh energii elektrycznej oraz 1,9 TWh energii cieplnej w skali roku, zużywając przy tym między 500 a 650 mln metrów sześciennych gazu.

Dodatkowo w ramach realizowanej inwestycji uruchomiono pierwszą z dwóch Szczytowych Kotłowni Gazowych  o mocy cieplnej 130 MW. Druga kotłownia, o takiej samej mocy, ma zostać oddana do użytku na początku 2023 roku.

Po modernizacji elektrociepłownia Żerań w Warszawie będzie emitować o 40 proc. mniej gazów cieplarnianych na każdą jednostkę wytworzonej energii. Spadnie również produkcja pyłów i związków siarki. Nowy blok gazowy i docelowo dwie kotłownie pozwolą wyłączyć dziewięć kotłów węglowych, co przełoży się na spadek produkcji energii z węgla z obecnych 95 do 55 proc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie