Coraz więcej osób zagrożonych ubóstwem energetycznym. To przez ceny węgla i wysokie koszty ogrzewania

Mariusz Siwko
03.03.2023

„Wydatki na zakup węgla w gospodarstwach domowych w sezonie 2022/2023” – to badanie przeprowadzone przez Minds & Roses pokazuje skalę problemów, z jakimi zmagają się w Polsce osoby ogrzewające domy kotłami i piecami węglowymi. Drastyczne podwyżki cen surowca wpychają coraz większą grupę Polaków do kategorii osób zagrożonych ubóstwem energetycznym.

Wydatki na zakup węgla ostro w górę

Z raportu wynika, że w bieżącym sezonie grzewczym gospodarstwa domowe wydały na zakup węgla aż o 49% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Jednocześnie 32% gospodarstw deklaruje, że wydało na węgiel powyżej 5000 złotych. Średni koszt poniesiony przez Polaków na zakup surowca to 4400 złotych.

Bardzo niepokoi fakt, że 45% gospodarstw domowych przeznaczyło na zakup węgla co najmniej 10% swoich dochodów – przyjmuje się, że jest to granica ubóstwa energetycznego. Z badania wynika, że w podobnej sytuacji znalazło się aż o 69% rodzin więcej niż rok wcześniej.

Co ciekawe, pomimo drakońskich cen węgla, wzrosła liczna gospodarstw domowych wykorzystujących ten surowiec do celów grzewczych. Kotłami i piecami węglowymi swoje domy i mieszkania ogrzewa 32% badanych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie