Ciepłownia Kawęczyn przejdzie daleko idącą modernizację

Mateusz Rąbalski
19.01.2023

Kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Warszawy ciepłownia wkrótce będzie bardziej przyjazna środowisku. Mowa o Ciepłowni Kawęczyn, która stanowi szczytowe źródło ciepła dla polskiej stolicy. Obecnie instalacja jest zasilana wyłącznie węglem, ale to już wkrótce się zmieni dzięki dużym inwestycjom.

Przejście w kierunku mniej emisyjnych źródeł energii

Ciepłownia Kawęczyn ma zostać zmodernizowana w kierunku zasilania błękitnym paliwem, czyli gazem ziemnym oraz lekkim olejem opałowym. Planowane jest uruchomienie kotłowni gazowo-olejowej o mocy 220 MWt, która zacznie pracę już na początku 2025 roku.

Kolejną ważną inwestycją będzie uruchomienie kotłowni gazowe o mocy około 228 MWt, która ma powstać do 2026 roku. Kotłownia będzie się składać z sześciu kotłów, a po oddaniu jej do użytku z eksploatacji zostaną wycofane stare kotły węglowe.

W ramach modernizacji Ciepłowni Kawęczyn planowane jest również zakończenie rozpoczętej już budowy gazociągu do zakładu, a także oddanie do użytku instalacji fotowoltaicznej zajmującej powierzchnię około 2 ha, o łącznej mocy elektrycznej na poziomie około 1 MWe, która zacznie działać jeszcze w 2023 roku, produkując do 975 MWh energii rocznie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie