Brzeg stawia na ekologiczne ogrzewanie: rusza budowa kotłowni na biomasę

Jerzy Biernacki
19.04.2024

W Brzegu ruszyła budowa nowoczesnej kotłowni na biomasę o mocy 6 MW. Inwestycja o wartości 26 milionów złotych jest największą w historii miasta w sektorze energetycznym. Gmina Brzeg wraz z Brzeskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej (BPEC) Sp. z o.o. realizują projekt, który znacząco przyczyni się do poprawy jakości powietrza i zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w lokalnym systemie ciepłowniczym.

Szczegóły projektu

Nowa kotłownia na biomasę będzie kluczowym elementem w strategii miasta mającej na celu całkowitą rezygnację ze spalania węgla. Po zakończeniu inwestycji przewiduje się, że około 30-40% ciepła dostarczanego mieszkańcom Brzegu będzie produkowane z OZE, a biomasa stanie się istotnym źródłem w miejskiej spółce ciepłowniczej.

Projekt ten został wsparty dotacją w wysokości 19 milionów złotych, przyznaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Za realizację nowej kotłowni odpowiada konsorcjum firm Miko – Tech Sp. z o.o. z Łazisk Górnych oraz Smart EPC Sp. z o.o. z Gliwic.

Planowany termin zakończenia inwestycji to marzec 2025 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie