Jaki sposób ogrzewania wybrać dla swojego domu?

Antoni Kwapisz
26.07.2017

Jednym z podstawowych problemów osób budujących lub posiadających dom jest jego ogrzewanie. Nie tylko ze względu na to, że każdy z nas przebywając w swoim wymarzonym wnętrzu pragnie komfortu termicznego. Nie chodzi również tylko o naszą wygodę, odpowiednia temperatura w równym stopniu dba o nasze zdrowie, jak i kondycję naszego domu. Ciepły dom to przede wszystkim wnętrze, które jest bezpieczne, bowiem nie zamarzają w nim rury, a wilgoć jest właściwie odprowadzana. Nie są to jedyne powody dla których należy głębiej zastanowić się na nad wyborem odpowiedniego dla nas ogrzewania, statystyki pokazują bowiem, że koszt ogrzewania stanowi około 70% procent energii dostarczanej do budynku. Dlatego też, już na etapie budowy domu powinniśmy wziąć pod uwagę sposób w jaki będziemy ogrzewali nasz budynek. Stosowanie się do tej rady w szczególności widać na rynku budowlanym da się bowiem na nim zaobserwować wzrost popularności jednego z paliw grzewczych, jakim jest ekogroszek, zapewne ma to związek z tym iż na rynku pojawia się coraz więcej dostawców ekogroszku.

Różne metody ogrzewania

Odpowiadając jednak na pytanie postawione w tytule tekstu. Jest to wybór niezwykle trudny, każdy sposób ogrzewania ma swoje wady jak i zalety. Laikowi niezwykle ciężko jest podjąć właściwą decyzję. Pomocna może się tu okazać porada eksperta budowlanego, który przeanalizuje strukturę naszego budynku, jego lokalizację i doradzi nam który sposób ogrzewania będzie dla nas najbardziej odpowiedni i ekonomiczny. Wśród ogromnej ilości sposobów na ogrzewanie domu wyróżniamy trzy podstawowe kategorie:

Pierwszą z nich jest ta, najbardziej popularna w naszym kraju. Mowa tutaj o ogrzewaniu budynku za pomocą paliwa stałego takiego jak węgiel czy ekogroszek. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż jest ono najtańsze, choć bywa problematyczne ze względu na konieczność obsługi pieca i jego ciągłą kontrolę. Jeżeli już mowa o tej kategorii to w ostatnich kilku latach niezwykle wzrosła popularność ogrzewania domów za pomocą ekogroszku. Jednym z najbardziej popularnych dostawców ekogroszku w Wielkopolsce jest firma alpari.com.pl. oferuje ona sprawdzone produkty o najwyższej jakości i wydajności.

Kolejnym sposobem na ogrzewanie domu jest to wykorzystujące energię elektryczną. Wśród tego typu wyróżniamy grzejniki, które można podłączyć bezpośrednio do gniazdka (taki sposób ogrzewania jest całkowicie nieopłacalny) oraz, coraz bardziej popularne ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie wnętrz za pomocą energii elektrycznej jest niewątpliwie bardziej komfortowe niż za pośrednictwem paliw stałych, używając właśnie tej metody, nie musimy się martwić o zakup opału, czy wszelkie czynności związane z konserwacją pieca grzewczego. jedyną kwestią o jaką musimy się zatroszczyć to opłacenie rachunków które z całą pewnością nie będą należały do najniższych.

Ostatnim rodzajem paliwa, i jednocześnie najbardziej ekologicznym jakim możemy ogrzewać nasz dom są odnawialne źródła energii. Podstawowym rozwiązaniem jakie możemy zastosować w tym sposobie ogrzewania jest montaż pompy ciepła. Działanie tego typu urządzenia jest niezwykle proste. Pompa pobiera energię z ośrodka o niższej temperaturze i oddaje do tego o wyższej temperaturze, który to potocznie nazywany jest odbiornikiem. Zastosowanie pompy ciepła czy też innych rozwiązań jest oczywiście bardzo ekonomiczne i tanie w utrzymaniu, jednak koszt ich zakupu jest wysoki i zwraca się dopiero po kilku latach.

Ważna decyzja

Jak można zauważyć ilość rozwiązań jakie możemy zastosować w celu ogrzewania swojego domu jest bardzo duża. Wszystko oczywiście zależy od tego jaki dom posiadamy, ile chcemy wydawać na sam zakup i instalację ogrzewania jak i na jego utrzymanie. Nie bez znaczenia pozostają także osobiste preferencje, takie jak przywiązanie do ekologicznego stylu życia. Jedno jest pewne, wybór metody ogrzewania jest jedną z najistotniejszych decyzji dla naszego domu i naszej kieszeni, która powinna być podejmowana już na etapie planowania jego budowy.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie