Renowacja rur – dlaczego i w jaki sposób należy ją przeprowadzać?

Antoni Kwapisz
19.10.2023

Każdy rurociąg przynależący do określonej sieci i odpowiedzialny za dostarczanie do odbiorcy konkretnego medium transmisyjnego, co jakiś czas wymaga naprawy. Dzieje się tak za sprawą degradacji, której element ten ulega pod ziemią. Nie ma raczej materiału, który nie starzałby się pod wpływem czasu. Nawet gdyby takowy istniał, to plasowanie go pod ziemią w wielokilometrowych odcinkach byłoby raczej mocno nieopłacalne. 

Starzenie się tworzywa prowadzi do pogorszenia jego konkretnych właściwości i pojawienia się swego rodzaju ubytków. Materiały pokroju PVC tracą z biegiem lat na wytrzymałości - początkowo nijak niewpływający na nie ciężar gruntu, po czasie jest w stanie wywołać pęknięcia. Renowacja rurociągów jest zatem niesłychanie ważna i nie powinno się jej bagatelizować.

Dlaczego renowacja rur jest tak ważna?

Odpowiadając na to pytanie, nie trzeba się zbytnio rozpisywać. Renowacja rur ma na celu przede wszystkim ochronę przed stratami oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa wszystkim gospodarstwom i ludziom znajdującym się w pobliżu takich sieci. Nie da się ukryć, że każde medium transmisyjne może być w mniejszym lub większym stopniu szkodliwe dla człowieka. Weźmy tylko pod uwagę, że w przypadku pojawienia się rozszczelnień na wybranym odcinku sieci wodociągowej, wiele gospodarstw nieposiadających studni zostaje całkowicie odciętych od wody.

Groźnymi przypadkami są również pęknięcia rurociągów w sieci gazowej. Ulatnianie się tego czynnika do atmosfery w okolicach gospodarstwa domowego, niesie ogromne ryzyko wybuchu nawet podczas odpalania samochodu. Warto więc zapobiegać rozszczelnieniom rur i regularnie przeprowadzać ich renowację.

Jak przeprowadzić renowację rurociągów niskim kosztem?

Wiele osób wyobraża sobie renowację rurociągów jako jeden wielki bałagan. Nic w tym dziwnego, gdyż od zawsze proces ten kojarzył się z ogromną liczbą koparek i sprzętów budowlanych. Technologia na przestrzeni lat zdążyła przyzwyczaić nas jednak do wdrażania naprawdę innowacyjnych metod. Jedną z nich jest tzw. kraking statyczny, polegający na bezwykopowej wymianie pękniętych rurociągów na nowe.

Sposób ten jest bardzo tani i łatwy w przeprowadzeniu. Nie zabiera zbyt wiele czasu, a przy tym nie ma konieczności zamykania niektórych obszarów infrastruktury, z uwagi na konieczność przeprowadzenia robót drogowych.

Proces krakingu statycznego zapoczątkowany jest wsunięciem pewnego przewodu w określony odcinek sieci. Po dotarciu do miejsca docelowego, na końcu przewodu umieszcza się głowicę kruszącą, a tuż za nią nowy rurociąg. Przewód wraz z głowicą jest wciągany z powrotem do maszyny, a miejsce rozkruszonej rury zajmuje nowa, dysponująca dowolną średnicą. Kraking można przeprowadzać dla rurociągów ze stali, kamionki, tworzyw sztucznych, czy betonu. Nie da się ukryć, że jest to metoda o niezwykle wszechstronnym zastosowaniu.

Chcąc dowiedzieć się więcej o renowacji rurociągów, warto odwiedzić stronę znajdującą się pod tym adresem URL: https://lesgaz.com/renowacja-kanalizacji-rur/

 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie