Nowy program rządowy dla prosumentów lokatorskich

Piotr Kowalczyk
30.01.2023

28 grudnia 2022 roku Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zapowiedział wprowadzenie nowego programu rządowego dla tak zwanych prosumentów lokatorskich. Zasady obowiązujące w tym programie oraz możliwość skorzystania z atrakcyjnego dofinansowania mają zmotywować spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe do zainwestowania w fotowoltaikę.

Główne założenia programu

Zakładanie instalacji fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych jest kolejnym krokiem, mającym na celu propagować wykorzystanie fotowoltaiki. Twórcy programu przekonują, iż w ten sposób uzyskuje się niezależność energetyczną i obniża się rachunki za prąd.

Założenia prosumenta lokatorskiego bazują na tym, że osoba zarządzająca spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową ma możliwość inwestowania w większą instalację, aniżeli będzie konieczna do wykorzystania dla części wspólnej.

Nie bez znaczenia jest to, że autokonsumpcja dotyczyć będzie tylko części wspólnej, natomiast całość energii oddawanej do sieci rozliczana będzie miesięcznie ze sprzedawcą na podstawie cennika dotyczącego cen hurtowych i wpływać ona będzie na konto właściciela budynku. W ten sposób można odzyskać nawet 100% wartości energii przekazanej dla konkretnego obiektu. Jedyne, o czym musi pamiętać zarządca, to aby zgłosić swój status prosumenta lokatorskiego.

Jaka jest przyznawana dotacja?

Podobnie jak w przypadku, gdy chodzi o instalacje fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych oraz w gospodarstwach rolnych, tak samo w budownictwie wielorodzinnym można uzyskać dotację na fotowoltaikę.

Wsparcie finansowe przewidziane dla Odnawialnych Źródeł Energii może wynosić nawet do 50%. Jest ono pozyskiwane ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Całkowity budżet na ten konkretny program wynosi 0,5 miliarda złotych. Przyszli prosumenci lokatorscy wnioski mogą składać od 1 lutego 2023 roku do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę w bloku?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że w bloku, w którym jest około 64 mieszkań, średnie zapotrzebowanie energetyczne wynosi 4 MW/rok. Koszt energii wynosi około 2800 złotych. Dlatego instalacja fotowoltaiczna produkująca corocznie około 30 MWh mogłaby pokryć nie tylko zużycie wspólne, ale też i wygenerować przychody dla danego obiektu. Uwzględniając rządowe dofinansowanie, zwrot z inwestycji byłby możliwy już po około 5 latach.

Dodatkowo wystarczy zajrzeć na stronę fotowoltaicznej firmy Pivi Energy, aby przekonać się, że zalet wynikających z posiadania fotowoltaiki jest faktycznie wiele. W przypadku prosumenta lokatorskiego również są one nie do zakwestionowania. Z tego powodu można spodziewać się, że na balkonach i dachach bloków coraz częściej zauważalne będą panele fotowoltaiczne.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie