Kotły c.o - jakie są ich rodzaje i największe zalety?

Mateusz Nowak
02.06.2022

Wybór kotłów centralnego ogrzewania z pewnością jest zadaniem niezwykle odpowiedzialnym. Kotły c.o. mają bowiem kluczową rolę w zapewnieniu domownikom odpowiedniego komfortu cieplnego, a także są one odpowiedzialne za koszty eksploatacyjne budynku. Oczywiście obecnie na rynku kotłów c.o panuje ogromna różnorodność. Oferowane modele cechują się odmienną specyfikacją techniczną, a także i odmiennym sposobem działania. Nic więc dziwnego, że podjęcie decyzji o zakupie kotła c.o. spędza wielu osobom sen z powiek. Wobec tego warto się dowiedzieć, jakie mamy rodzaje kotłów do c.o. i jakie są ich największe zalety?

Kotły c.o. - jakie mamy ich rodzaje?

Wspomniane już zostało, że modele kotłów c.o. są obecnie maksymalnie zróżnicowane. W dużej mierze najważniejszą kwestią podczas ich wyboru jest sposób ich zasilania. To właśnie w tej kategorii występuje największa różnorodność. Każde paliwo cechuje się bowiem czym innym i przeznaczone jest do innego kotła. Kluczem do sukcesu jest wybranie go w taki sposób, by wpasował się on w nasze potrzeby. Tak więc kotły c.o. mogą przyjmować następujące rodzaje:

  • kotły gazowe- to najpopularniejszy rodzaj kotłów c.o. Są one z powodzeniem stosowane w domach jednorodzinnych. Nie wytwarzają one zanieczyszczeń, a także są całkowicie bezobsługowe. Kotły c.o. gazowe wyróżniają się także niskimi kosztami eksploatacji.
  • kotły c.o. na pellet- to kotły, które zasilane są paliwem ekologicznym. W związku z tym również emitowane zanieczyszczenia cechuje niezwykle niski poziom. Co więcej, pellet jest paliwem niezwykle wydajnym, a to znacznie obniża koszty eksploatacji kotła.
  • kotły c.o. elektryczne- w momencie kiedy stawiamy czoło coraz to większym podwyżkom cen energii elektrycznej, kotły te wydają się całkowicie nieekonomiczne. Dawniej jednak wysoko je doceniano ze względu na ich wysoką funkcjonalność.
  • kotły c.o. na ekogroszek- to kotły bardzo podobne do tych, na pellet. Wpisują się one idealnie w obowiązujące trendy ekologicznego ogrzewania domu.

Warto również wspomnieć o tym, że kotły c.o. mogą być jedno- lub nawet i dwufunkcyjne. Podstawową różnicą jest tutaj sposób ich działania. Modele jednofunkcyjne skupiają się jedynie na ogrzewaniu pomieszczeń. Z kolei kotły c.o. dwufunkcyjne zapewniają grzanie ciepłej wody użytkowej oraz pomieszczeń. W tym przypadku jednak priorytetem jest podgrzanie wody. Wobec tego w momencie, kiedy występuje na nią zapotrzebowanie, kocioł ogrzeje ją w pierwszej kolejności, a następnie doprowadzi ciepło do pomieszczenia.

Kotły c.o - jak wybrać te najlepsze?

Jeśli zdecydowaliśmy się już, jaki sposób zasilania kotłów c.o. jest dla nas odpowiedni, to przychodzi jeszcze konieczność wybrania samego kotła. Oczywiście w tym momencie najlepiej kierować się tym, kto je wyprodukował i kto je oferuje. Okazuje się, że kotły c.o. od dobrego i renomowanego producenta jak np. kotlyleszka.pl, są gwarancją urządzeń o najwyższej jakości. Co więcej, wspomniany już producent oferuje niezwykle szeroki asortyment w zakresie kotłów c.o. Wobec tego bez względu na jaki sposób zasilania kotła się zdecydowaliśmy, znajdziemy go tam bez najmniejszego problemu. Warto podkreślić, że zakup niskiej jakości kotła przysporzy nam wielu problemów. Nie tylko będzie on nieefektywny, ale także awaryjny, a to wiąże się z ekonomicznym obciążeniem wynikającym z napraw. Warto więc dokładnie przemyśleć zakup kotła c.o i postawić na urządzenia niezawodne. To od nich przecież będzie zależał komfort domowników, a także nasz własny. W tym momencie, nie ma więc miejsca na kompromisy pod względem jakości.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie