Jakie korzyści daje klimatyzacja VRF?

Antoni Kwapisz
10.03.2022

Lato to czas, w którym szczególnie intensywnie korzystamy z klimatyzatorów. Sprzyjają temu bardzo wysokie temperatury, które w ostatnim czasie zdarzają się w naszym kraju coraz częściej. Dlatego jeśli interesujesz Cię system klimatyzacji, który płynnie dostosowuje wydajność urządzenia to powinieneś zwrócić uwagę na układy VRF, które pozwalają na regulację wydajności urządzeń chłodniczych. Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu.

Czy klimatyzacja VRF wymaga serwisowania?

Każdy klimatyzator składa się z parownika i skraplacza, gdzie czynnik chłodniczy obniża swoją temperaturę i zamienia się w ciecz. Wiąże się to również z odzyskiem ciepła i kondensacją pary wodnej w powietrzu na skraplaczu. Wilgoć tam może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie i konserwacja tych urządzeń. Dzięki temu klimatyzatory nie będą wpływały negatywnie na nasze zdrowie. Jeśli Twój klimatyzator pracuje w bardziej wymagającym pomieszczeniu, takim jak restauracja czy sklep, warto częściej sprawdzać i serwisować klimatyzator. Regularne kontrole klimatyzacji zapewnią dłuższą żywotność sprzętu, usuwając szkodliwe bakterie i grzyby. Przełoży się to bezproblemowe działanie Twojego klimatyzatora przez długie lata.

Gdzie można stosować systemy VRF?

Systemy VRF są rozbudowanymi instalacjami chłodniczymi, których zaletą jest zdalne sterowanie. Są to zaawansowane układy korzystające ze znanych rozwiązań technicznych. Czym wyróżniają się systemy klimatyzacji VRF? Umożliwiają one sterowanie poszczególnymi jednostkami, co jest szczególnie ważne w przypadku rozbudowanych systemów klimatyzacyjnych. Chociaż klimatyzacja może powodować większe zużycie energii elektrycznej to jednak dzięki innowacyjnym ulepszeniom instalacje, które tworzą skomplikowany system mogą obniżyć koszty zastosowania klimatyzacji.

Co daje zmienny przepływ czynnika chłodniczego?

Systemy chłodzące ze zmienną objętością czynnika chłodniczego wyposażone w elektroniczny zawór rozprężny można lepiej dostosować do chwilowych potrzeb obiektu. Pod względem technicznym nie jest to trudne. Wszystko to jest możliwe dzięki wykorzystaniu sprężarek inwerterowych.

Co osiągniesz dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym? Umożliwiają one naprawdę wiele!

Systemy klimatyzacji wyposażone w centralne sterowanie wychodzą naprzeciw zmiennym warunkom atmosferycznym. W technice klimatyzacji można wykorzystać własności pompy ciepła, co daje możliwość nie tylko chłodzenia, ale także grzania pomieszczeń.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.