Jak uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła?

Maciej Piwowski
27.04.2022

Z dnia na dzień coraz więcej osób jest zainteresowanych wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii. Nowa technologia sprawia, że takie rozwiązania są dostępne niemal dla każdego. Jednym z nich są pompy ciepła, które możemy spotkać zdecydowanie częściej. Nie da się zaprzeczyć, że wykorzystanie przyjaznych dla środowiska metod niesie za sobą szereg zalet. Decydując się na taki krok, musimy mieć świadomość, że taka inwestycja wymaga z początku niemałego wkładu finansowego. Jest to jeden z powodów, dla których tak wiele osób powstrzymuje się przed zmianą tradycyjnych źródeł energii na te ekologiczne. Jednak wciąż pojawiają się specjalne programy, które mają za zadanie zminimalizować poniesione przez nas koszty. Jak i skąd uzyskać dofinansowanie? Czy są one dla każdego? Przeczytaj i sprawdź!

Jakie dofinansowanie? 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NGOŚiGW) uruchamia na przełomie I i II kwartału 2022 r. program o nazwie ,,Moje Ciepło’’. Pozwoli on na uzyskanie dotacji w wysokości od 7 do nawet 21 tys. zł na zakup i montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Trzeba jednak mieć świadomość, że dofinansowanie do pompy ciepła obejmuje tylko tych, którzy posiadają nowe budynki mieszkalne o tzw. podwyższonym standardzie energetycznym. Cała procedura opiera się na zasadzie ,, najpierw inwestycja, potem wypłata’’, co oznacza, że na początku i tak to my będziemy musieli wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni. Dotacja powstała, ponieważ jak powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa: "Szerokie zastosowanie w domach jednorodzinnych pomp ciepła, które zaliczają się do najnowocześniejszych, ekologicznych, zeroemisyjnych źródeł ciepła, przyczyni się do poprawy jakości powietrza w naszym kraju i do osiągania wytyczonych celów klimatycznych". Program dotyczy powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, mających zastosowanie w ogrzewaniu domu i zapewniających domownikom ciepłą wodę użytkową. 

Kto może dostać pieniądze i jakie warunki trzeba spełnić? 

Wspominaliśmy już szczątkowo o tym, kto może skorzystać z dotacji. Jednak teraz rozwiniemy ten temat tak, żebyście mieli stuprocentową pewność co do tej kwestii. Skorzystać z refundacji mogą osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami nowych domów jednorodzinnych. Nowych, czyli jakich? Program ,,Moje Ciepło’’ definiuje nowe budynki jako te, w których przypadku nie złożono jeszcze zawiadomienia o zakończeniu budowy lub nie uzyskano pozwolenia na użytkowanie.

Oczywiście dotyczy to dnia, w którym ubiegamy się o dofinansowanie. Jednak od tej zasady jest pewien wyjątek. NGOŚIGW wziął pod uwagę sytuację w której nowy, jednorodzinny dom, w stosunku do którego złożono już zawiadomienie o końcu budowy bądź wniosek o pozwolenie na użytkowanie. Dokumenty jednak nie mogły zostać wystosowane przed 1 stycznia 2021 r. Kolejnym warunkiem otrzymania dotacji jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego. W sytuacji, gdzie nasz budynek nie spełnia tego kryterium w trakcie budowy, istnieje możliwość podwyższenia tych standardów. W jaki sposób? Można poprawić izolację ścian, okien, drzwi czy dachu.

Jak zgłosić się do programu?

Istotną informacją jest to, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej nie przewiduje przyjmowania tradycyjnych, papierowych wniosków. Oznacza to, że aplikować do programu będziemy mogli tylko przez Internet. Potrzebujemy do tego koniecznie Profilu Zaufanego, który po założeniu konta na stronie powinniśmy potwierdzić w upoważnionych do tego instytucjach. Jedyną alternatywą jest złożenie aplikacji przez pełnomocnika, jednak również ta procedura musi się odbywać za pomocą platformy www. Dofinansowanie ma pokrywać od 30 do maksymalnie 45% wszystkich kosztów. Jego wysokość zależy od rodzaju ogrzewania, jaki wybierzemy oraz od tego, czy posiadamy kartę dużej rodziny. Jeśli zależy ci na ochronie środowiska i długoterminowej oszczędności, program ,,Moje Ciepło’’ stanowi doskonałą okazję do zainteresowania się tematem energii odnawialnej.  

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie