Inteligentne gniazdka - zdalna kontrola i oszczędność energii

Maciej Piwowski
20.05.2022

Nasza codzienność to pośpiech i zmęczenie. Zasługujemy więc na odrobinę komfortu. Jego próbką na dobry początek mogą okazać się inteligentne gniazdka.

Inteligentne gniazdka pozwolą ci racjonalnie i oszczędnie zużywać energię. Zadbasz w ten sposób o własny budżet ale również o środowisko. Inteligentne gniazdka nie pozostaną również bez wpływu na twoje bezpieczeństwo. Spróbujmy więc przyjrzeć się kilku istotnym kwestiom dotyczącym inteligentnych gniazdek.

Inteligentne gniazdka - podstawowe funkcje

Kontrola przepływu prądu to jedno z najważniejszych zadań inteligentnych gniazdek. Znajdują one zastosowanie jako włączniki i wyłączniki sprzętu domowego takiego jak lodówki, zmywarki, kuchenki mikrofalowe, piekarniki czy telewizory, sprzęt grający, klimatyzatory lub elementy ogrzewania. Dzieje się tak dzięki zdalnej komunikacji. Poza tym, że inteligentne gniazdka pozwalają decydować o aktywności tych urządzeń, śledzą one również poziom zużycia energii oraz monitorują podłączone do nich części wyposażenia domu.  

Inteligentne gniazdka, a kontrola zdalna.

Zdalne uruchamianie i wyłączanie inteligentnych gniazdek to jedna z podstawowych funkcji tego elementu smart home. Gniazdka łączą się z aplikacją w twoim telefonie. Połączenie może następować za pomocą sieci Wi-Fi, bluetooth lub przez internet. Jeżeli korzystasz z połączenie Wi-Fi lub Bouetooth możesz zarządzać inteligentnymi gniazdkami wyłącznie przebywając w domu lub w niewielkiej odległości od źródła sygnału. Internet daje możliwość zdalnego sterowania inteligentnym gniazdkiem z dowolnej odległości, kiedy przebywasz poza domem.

Inteligentne gniazdko, a twoje bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo to jedna z podstawowych funkcji smart home. Inteligentne gniazdka mogą bezpośrednio przyczynić się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa domowników. Dzięki możliwości monitorowania za pośrednictwem inteligentnych gniazdek podłączonych za ich pomocą sprzętów każdorazowo zostaniesz powiadomiony np. o przegrzaniu się urządzenia lub jego działania, kiedy jesteś poza domem. Pozwoli to uniknąć pożaru lub uszkodzenia sprzętu. Zdalne sterowanie oświetleniem z wykorzystaniem inteligentnych gniazdek może okazać się pomocne w zwiększeniu bezpieczeństwa twojego domu w zakresie ochrony przed włamaniem. 

Oszczędzaj wykorzystując inteligentne gniazdko.

Energię warto oszczędzać zarówno z uwagi na domowy budżet ale również w trosce o środowisko naturalne. Inteligentne gniazdka sprzyjają osiągnięciu obu z ww celów.  Inteligentne gniazdka pozwalają ci kontrolować ten istotny aspekt aktywności. Analiza uzyskanych danych płynących z inteligentnych gniazdek, pozwoli na ograniczenie zbędnego zużycia energii. Służyć temu może możliwość sporządzania harmonogramu zakładającego stałe godziny uruchamiania i wyłączania urządzeń elektrycznych. 

Podsumowanie

Inteligentne gniazdka są racjonalnym i wielofunkcyjnym wyborem, który przyniesie ci nie tylko wiele satysfakcji ale pozwoli na wymierne i konkretne oszczędności. Przede wszystkim jednak inteligentne gniazdka jako część systemu smart home lub występujące poza nim w sposób znaczący podniosą komfort twojego codziennego funkcjonowania. Informacje na temat automatyki domowej, monitoringu czy innych technologicznych aspektów można również przeczytać pod adresem https://www.eltrox.pl/wiadomosci - tematycznym blogiem o technologiach.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.