HEMS – inteligentne rozwiązanie do zarządzania energią w domu. Zrób to mądrze!

Piotr Kowalczyk
24.10.2022

Pada hasło: inteligentny dom. O czym pomyśli większość? Że nie stać ich na takie rozwiązanie. A gdyby tak inteligentny dom był przy tym w pełni energooszczędny? To możliwe! Nie tylko dzięki automatyce domowej, instalacji fotowoltaicznej czy magazynom energii, ale także za sprawą HEMS – systemu zarządzania energią w domu.

Rynek rozwiązań do automatyki domowej to nadal obszar, na którym mamy jeszcze wiele do zrobienia. Nowości takie jak HEMS są tego najlepszym przykładem, bo wprowadzają inteligentne domy na zupełnie nowy, lepszy poziom. Z korzyścią dla nas i dla środowiska.

HEMS. Co to takiego?

HEMS to skrót od angielskiego home energy management system, czyli systemu zarządzania energią w budynku. Jego zadanie jest proste: optymalizacja produkcji i zużycia energii – zarówno elektrycznej, jak i cieplnej. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie w pełni energooszczędnego budynku, który będzie swoistym energetycznym samograjem. Zarządzi ilością wyprodukowanej i zmagazynowanej energii, a także jej zużyciem przez wszystkie instalacje i urządzenia w domu.

Jak działa system zarządzania energią?

Do działania HEMS potrzebne są dane. To system, który zbiera, analizuje i przetwarza informacje, aby dostosować automatykę budynkową do naszych potrzeb i uzyskać jak najefektywniejszy przepływ energii: bez strat i zbędnej nadprodukcji. Wykorzystuje do tego sztuczną inteligencję (AI), która uczy się naszych przyzwyczajeń, analizuje potrzeby, a nawet bierze pod uwagę prognozy pogody – wszystko po to, by wykorzystanie energii było w pełni przemyślane.

HEMS – najważniejsze zalety

System zarządzania energią domową to dziś jedno z tych rozwiązań, bez których coraz więcej osób nie wyobraża sobie budowy. Inteligentny dom to nie tylko dom, z którego korzysta się przyjemnie, ale też taki dom, który nie obciąża naszego domowego budżetu i nie szkodzi środowisku naturalnemu. Dzięki HEMS to możliwe, bo jest to rozwiązanie, które:

  • ułatwia zarządzanie energią produkowaną i zużywaną,
  • proponuje najlepsze rozwiązania energetyczne dla domu,
  • zwiększa energooszczędność gospodarstwa domowego,
  • zmniejsza nasz wpływ na środowisko naturalne,
  • realnie wpływa na oszczędności w domowym budżecie.

Inteligentne rozwiązanie dla domu

Nie ma co się oszukiwać: HEMS to system, w którym powinien zainwestować każdy, kto myśli o jak najefektywniejszym wykorzystaniu swojej instalacji fotowoltaicznej i chce zoptymalizować zużycie energii bez zastanawiania się, co robić, żeby płacić mniej. To inteligentne rozwiązanie, które najtrudniejsze zadania wykonuje za nas, pozwalając na spokojne i oszczędne życie.

Czym może zarządzać HEMS?

Im więcej urządzeń będzie znajdowało się w sieci stworzonej dzięki HEMS, tym lepiej dla nas. To może być tylko instalacja fotowoltaiczna, ale też magazyny energii, które pozwolą na zakumulowanie tego, co wyprodukujemy w nadmiarze i wykorzystanie tego później np. do ogrzania wody czy domu. To może być automatyka domowa i cały system zarządzania nią (BMS), dzięki czemu HEMS zoptymalizuje pracę tego, co prąd zużywa – od oświetlenia, przez urządzenia elektryczne, aż po automatyczne rolety czy inteligentne ogrzewanie. To może być każda ta najdrobniejsza rzecz, dzięki której unikniemy strat i osiągniemy maksymalną efektywność energetyczną swojego domu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie