Dlaczego Twoja instalacja z pompą ciepła potrzebuje zaworów antyzamrzaniowych?

Maciej Piwowski
24.10.2024

Zastosowanie pompy ciepła typu monoblok niesie za sobą wiele korzyści. Łatwy montaż czy brak konieczności wygospodarowania dodatkowego miejsca w budynku to tylko niektóre z nich. Jednak nawet najbardziej nowoczesne urządzenie nie jest pozbawione ryzyka awarii – dlatego powinniśmy zadbać o prawidłowe zabezpieczenie układu przed zamarznięciem i uszkodzeniem. Jak temu zapobiec? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

Pompa ciepła monoblok. Zamarzanie przyczyną awarii?

Instalacja wyposażona w pompę ciepła typu monoblok jest przystosowana do pracy na zewnątrz przez cały rok, nawet podczas skrajnie niskich temperatur. Problem, jakim jest zamarzanie pompy ciepła pojawia się wtedy, gdy instalacja nie jest odpowiednio zabezpieczona przed przerwami w dostawie energii elektrycznej, a gospodarstwo domowe nie posiada systemu zasilania awaryjnego.

Układ, w którym zastosowano jako medium czystą wodę zamarza i zwiększa swoją objętość. W tej sytuacji może dojść do zniszczenia zewnętrznego odcinka orurowania, a co gorsza – wymiennika w pompie ciepła. Konsekwencją jest nie tylko brak ogrzewania w trakcie najzimniejszych dni w roku, ale także problemy z gwarancją u producenta źródła ciepła Najczęściej prace naprawcze w jej ramach mogą być realizowane pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia instalacji przed zamarzaniem, zgodnie z wytycznymi danego producenta źródła ciepła.

Monoblokowa pompa ciepła – zamarzanie to realny problem, z którym można sobie poradzić

Aby uniknąć powyższych skutków, wystarczy wyposażyć pompę w zawory antyzamarzaniowe. To właśnie te elementy w pełni zabezpieczają system przed awariami spowodowanymi przerwami w dostawie energii. Bazując na jednych z najczęściej wybieranych zaworów na rynku grzewczo-chłodniczym z serii 108. firmy Caleffi, przyjrzyjmy się charakterystyce oraz zasadzie działania elementów.

Zawory antyzamarzaniowe – podstawowe informacje

Marka Caleffi w swoim portfolio posiada dwa rodzaje zaworów z serii 108. – jego podstawową wersję, która jest powszechnie stosowana na rynku instalacyjnym od lat oraz rozszerzony wariant 108 iStop® z czujnikiem powietrza, który bazuje na tej samej konstrukcji oraz zasadzie działania co jego poprzednik. Na czym w takim razie polega różnica w wyborze danych elementów? Wersja podstawowa zaworu antyzamarzaniowego z serii 108. jest rekomendowana dla pomp ciepła, które są źródłem ogrzewania – a wersja rozszerzona instalacji z czynnikiem grzewczym oraz chłodniczym o niskim parametrze.

Zawory antyzamarzaniowe – zasada działania

Zawór antyzamarzaniowy otwiera się natychmiast po wykryciu spadku temperatury wody poniżej 3°C – jednak nie w celu nagłego zrzucenia medium, a jedynie jego delikatnego skapywania. W ten sposób elementy skutecznie chronią układ przed jego zamarznięciem. Dopiero po wykryciu przez zawór wzrostu temperatury na zewnątrz do 4°C, ten zamknie upust cieczy. To rozwiązanie umożliwia okresową pracę elementów, a dzięki niewielkiej różnicy między temperaturą otwarcia i zamknięcia ilość zrzucanej wody jest minimalna. Ten mechanizm jest kluczem do zapobiegania uszkodzeniom spowodowanym zamarzniętym medium i wyróżnia zawory antyzamarzaniowe od standardowych zaworów spustowych, które po otworzeniu gwałtownie pozbywają się całego medium z układu.

Wskazówki montażowe zaworów antyzamarzaniowych

W celu zagwarantowania pompie ciepła pełnej ochrony przed zamarzaniem wymagane jest zamontowanie dwóch zaworów antyzamarzaniowych. Jeden na zasilaniu oraz jeden na powrocie – jak najbliżej instalacji wyposażonej w pompę ciepła.

Przerwy w dostawie energii elektrycznej to rzeczywistość, która dotyka coraz więcej gospodarstw domowych zarówno w Europie jak i na całym świecie – bez względu na porę roku. Właśnie dlatego z roku na rok zawory antyzamarzaniowe są coraz częściej stosowane, a mechanizm ich działania jest ceniony zarówno przez użytkowników pomp ciepła jak i instalatorów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie