Czym jest pompa ciepła i na czym polega jej działanie?

Antoni Kwapisz
25.01.2022

Z roku na rok ceny paliw, takich jak gaz czy węgiel wzrastają. Ich używanie wiąże się też z zanieczyszczaniem środowiska. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania ekologiczne, takie jak instalacja paneli fotowoltaicznych czy pompy ciepła.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię cieplną pobieraną z otoczenia nieruchomości, przy której jest zainstalowana, a dokładniej z gruntu, wody lub powietrza. Następnie przekształca ją w energię, dzięki której ogrzewa się dany budynek czy wodę użytkową. Energia pozyskiwana z otoczenia może być wykorzystywana nawet do chłodzenia pomieszczeń w gorętszych okresach w roku. Może działać więc jako klimatyzacja do domu. Osoby prywatne i firmy coraz częściej decydują się na nowoczesne rozwiązania, takie jak pompy ciepła.

Aby umożliwić pompie ciepła działanie, trzeba ją zasilić – najczęściej wykorzystuje się do tego energię elektryczną. Stosunek nakładu energii elektrycznej, który potrzebny jest do jej zasilania, a tzw. energii zielonej, którą można przy tym uzyskać, to nawet 1:5. Bilans energetyczny może zatem świadczyć o wysokiej efektywności tego systemu. Pompa ciepła to nie samodzielne urządzenie, ale część większej instalacji. Taki system składa się z trzech części:

  • źródła dolnego – zależnie od rodzaju pompy jest to powietrze, grunt lub woda;
  • pompy;
  • źródła górnego – instalacji grzewczej w budynku, czyli odbiornika ciepła, przykładowo instalacji ogrzewania podłogowego lub klimakonwektora.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na energii elektrycznej montaż pomp ciepła może okazać się idealną propozycją dla Ciebie. 

Rodzaje pomp ciepła

Wyróżniamy kilka rodzajów pomp ciepła, takie jak pompy gruntowe, powietrzne, a także wodne. Poniżej zamieszczone są opisy każdego z tych wariantów.

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła uważa się za bardzo ekonomiczne, ponieważ charakteryzują się wysoką efektywnością. Jest to spowodowane tym, że energia pobierana jest z gruntu, którego wahania temperatur są niewielkie. Gruntowe pompy ciepła dzielą się na wykorzystujące kolektory, czyli wymienniki ciepła, o przebiegu pionowym lub poziomym. W przypadku kolektorów o przebiegu poziomym używa się ich zwykle na działkach o większej powierzchni. Instaluje się je do głębokości kilku metrów pod ziemią. Jeśli chodzi o kolektory o przebiegu pionowym, jest to opcja nieco droższa, a odwierty wykonuje się na głębokość od kilkudziesięciu do nawet 150 metrów. Jest to zastosowanie idealne w przypadku małych działek. Jest ono nieco mniej inwazyjne, niż użycie kolektorów poziomych, w przypadku których przyjmuje się, że ich powierzchnia powinna być kilka razy większa niż powierzchnia ogrzewanej nieruchomości.

Wodne pompy ciepła

Ten rodzaj pomp ciepła jako źródło energii stosuje wodę płynącą. Do ich działania wykorzystuje się studnie głębinowe lub zbiorniki wodne. Wodne pompy ciepła są niezwykle wydajne, przez co mogą stanowić jedyne źródło ogrzewania domu. Koszt ich instalacji jest jednak wysoki, przez co decyduje się na nie niewielu prywatnych inwestorów. Przez wzgląd na źródło ich zasilania można wyróżnić pompy ciepła gazowe, elektryczne czy olejowe.

Powietrzne pompy ciepła

Jest to najbardziej popularny rodzaj pompy ciepła. Jest to spowodowane tym, że koszty ich nieskomplikowanej instalacji są stosunkowo niewielkie. Przez wzgląd na to, że ich źródłem ciepła jest powietrze zewnętrzne, którego różnice temperatur bywają ogromne, wraz z powietrznymi pompami ciepła stosuje się inne urządzenia grzewcze, które mają je wspomagać. W okresach, gdy wahania temperatur są największe, takie dodatkowe źródło ogrzewania może nawet całkowicie zastępować pompę ciepła. Powietrzne pompy ciepła dzielimy na powietrzno-powietrzne, które swoim działaniem przypominają klimatyzatory, jednak powietrze wewnątrz domu ogrzewają, oraz powietrzno-wodne, które pozyskiwane ciepło wykorzystują do ogrzewania budynku oraz wody użytkowej. Jeśli jest to dla Ciebie interesujące, zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Kampower.

Wady i zalety pomp ciepła, aspekty ekologiczne

Na pompę ciepła warto zdecydować się z wielu różnych względów, wśród których znajdują się względy ekonomiczne. Uwzględniając w budowie domu zastosowanie pompy ciepła, nie potrzebujesz już takich pomieszczeń, jak kotłownia. Użycie pompy ciepła zmniejsza koszta ogrzewania domu i wody użytkowej. Ponadto pompy ciepła są urządzeniami energooszczędnymi, których stosunkowo droga instalacja prędzej czy później się zwróci. Przy instalacji można starać się o dofinansowanie, ponieważ jest to urządzenie ekologiczne, wykorzystujące odnawialne źródła energii. Przy jego zastosowaniu nie produkuje się substancji zanieczyszczających środowisko, jak to jest w przypadku innych popularnych metod grzewczych. Aspekt ekologiczny jest bardzo ważny – coraz więcej osób jest świadomych odpowiedzialności za planetę, na której żyjemy. Ponadto pompy ciepła są urządzeniami bezpiecznymi o długiej żywotności. Do wad pomp cieplnych zaliczamy stosunkowo wysokie koszty ich instalacji. Niektórym może nie odpowiadać też poziom hałasu wytwarzany przez nie wytwarzany. Są to też urządzenia zależne od temperatury otoczenia, które mogą wymagać innych urządzeń wspierających.

Montaż pomp ciepła i fotowoltaika dla firm

Firma Kampower to firma z siedzibą w Opolu, która zajmuje się instalacją pomp ciepła oraz montażem instalacji fotowoltaicznych w domach i firmach. Pomaga także uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę. W wielu miejscach w Polsce coraz większe znaczenie ma fotowoltaika dla firm. W ofercie firmy Kampower znajduje się wiele propozycji, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie