Czy pompa ciepła się opłaca - jaką pompę ciepła wybrać?

Mateusz Rąbalski
06.01.2023

Ostatnie lata upłynęły pod znakiem różnych zawirowań na rynku surowców energetycznych. Każda osoba mieszkająca w domu mogła odczuć podwyżki na własnej skórze. W takich okolicznościach trudno utrzymać poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa finansowego. To jeden z głównych powodów wzrostu popularności odnawialnych źródeł energii. Dodatkową zachętą są unijne i rządowe dotacje, które pozwalają na znaczące obniżenie kosztów inwestycji. W rezultacie modernizacja staje się o wiele bardziej osiągalna dla statystycznego Polaka. Zainteresowani najczęściej decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz tytułowej pompy ciepła. Poznaj charakterystykę i atuty wynikające z użytkowania ostatniego z wymienionych rozwiązań.

Pompa ciepłaco to jest?

Pompa ciepła stanowi urządzenie wykorzystujące odnawialne źródła energii do zapewnienia komfortowej temperatury w budynku. Dzięki zastosowaniu tego sprzętu możesz ogrzać dom i wodę bieżącą. Co więcej, istnieje też opcja wygenerowania przyjemnego chłodu, co okazuje się bezcenne podczas letnich upałów.

Atuty wynikające z użytkowania pompy ciepła sprowadzają się do 3 głównych obszarów. Podstawowym benefitem są oszczędności. Zachowujesz dotychczasowy komfort, a zaczynasz płacić mniej niż wcześniej. Jednocześnie możesz liczyć na to, że środki przeznaczone na pompę ciepła w całości wrócą do Ciebie w przeciągu 8-10 lat. Dokładny czas oczekiwania na pełny zwrot będzie zależeć od wykorzystywanego sprzętu, ceny energii i pozyskanych dotacji. Najkorzystniejsze warunki można uzyskać, gdy zdecydujesz się na połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką.

Nie do przecenienia jest również aspekt niezależności energetycznej. Nie musisz przejmować się podwyżkami paliw kopalnych. Masz do dyspozycji swój własny sprzęt, który wykorzystuje potencjał zgromadzony w środowisku naturalnym. Niezwykle istotną kwestią jest również ekologia. Ogrzewanie pompą ciepła nie prowadzi do emisji zanieczyszczeń. W rezultacie możesz liczyć na czystsze powietrze w okolicy swojego domu, a jednocześnie spełniasz normy związane z ochroną środowiska naturalnego.

Pompa ciepła – jak to działa?

Cały schemat funkcjonowania opiera się na 3 podstawowych elementach. W centrum układu znajduje się pompa ciepła. Najpierw pobiera ona zasoby ze źródła dolnego, którym może być woda, grunt bądź powietrze. Później czynnik grzewczy trafia do źródła górnego, czyli elementów instalacji w poszczególnych pomieszczeniach. Różnice wynikające z rodzaju dolnego źródła są w tym przypadku kluczową kwestią. Poznaj zasady działania mechanizmu w następujących przypadkach.

Pompy ciepła powietrzna

Ten wariant jest powszechnie instalowany w polskich gospodarstwach domowych. Na jego korzyść przemawia niski próg wejścia. Wynika to z tego, że nie musisz wykonywać odwiertów, aby dostać się do zasobów zgromadzonych pod ziemią. Energię czerpiesz z powietrza, do którego masz nieograniczony dostęp.

Jedną z głównych wad tego rozwiązania może okazać się obniżona wydajność w sezonie zimowym. O ile temperatura w okolicy zera jeszcze nie jest problemem, o tyle kilkustopniowe mrozy mogą już wyraźnie nadwyrężyć sprawność urządzenia. W związku z tym powietrzna pompa ciepła odkryje pełnię swojego potencjału w regionach, w których zima ma łagodniejszy przebieg.

Pompa ciepła gruntowa

Zainstalowanie całego układu wymaga wykonania odwiertów. W ziemi umieszczany jest wymiennik, czyli specjalne rury, które odpowiadają za transportowanie ciepła z ziemi do urządzenia. Przygotowanie całej konstrukcji stanowi poważniejsze przedsięwzięcie niż montaż pompy powietrznej. W związku z tym początkowe koszty mogą okazać się wyższe. Niemniej nie musisz martwić się o obniżenie wydajności w trakcie najchłodniejszych miesięcy. W rezultacie generujesz oszczędności na okrągło.

Wodna pompa ciepła do domu

Jeżeli mieszkasz w pobliżu zbiornika wodnego, pompa ciepła może skorzystać ze zgromadzonych w nim zasobów. Gdyby jednak nie istniała taka opcja, zawsze można wykopać studnie, które posłużą za dolne źródło energii. W rezultacie instalacja ogrzewa budynek za pomocą wody zgromadzonej na Twojej działce bądź w bezpośredniej okolicy. Wodna pompa ciepła jest łatwiejsza do zamontowania niż wariant gruntowy. Zachowuje też nienaganną wydajność przez cały rok.

Pompa ciepła a grzejniki

Pompa ciepła reprezentuje nowoczesne podejście do ogrzewania domu. Stanowi ona zeroemisyjną i oszczędną alternatywę dla konwencjonalnych kotłów. W związku z tym z powodzeniem może zostać podłączona do domowej instalacji. Sprawdzi się ona zarówno w konfiguracji z ogrzewaniem podłogowym, jak i tradycyjnymi kaloryferami.

Cały proces musi być jednak dokładnie zaplanowany, aby model pompy ciepła został precyzyjnie dostosowany do Twoich oczekiwań i warunków mieszkaniowych. W rezultacie będziesz w stanie wykorzystać całkowity potencjał przedstawionej technologii i czerpać maksymalne korzyści. Profesjonalnego wsparcia w tym zakresie może udzielić Tobie firma Synteza OZE. Niniejszy artykuł powstał przy merytorycznym wsparciu Piotra Łukasika współtworzącego wyżej wymienioną markę. Potrzebujesz pompy ciepła? Sprawdź ofertę pomp ciepła na stronie https://syntezaoze.pl/pompy-ciepla/.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie