Każdy z nas potrafi sobie wyobrazić jak działa i wygląda typowy wentylator. Zazwyczaj kojarzymy go z nadmuchem powietrza lub jego wyciągiem np. z mieszkania na zewnątrz. Przemysł i wszelkie procesy produkcyjne także wymagają stosowania specjalistycznych wentylatorów, jednak ich budowa jest inna, a zakres zastosowania bardzo szeroki.
Wentylatory promieniowe są urządzeniami posiadającymi wirnik napędzany silnikiem elektrycznym. W potocznej nomenklaturze określane są mianem dmuchaw. Nazwa tych wentylatorów wzięła się stąd, że kierunek strumienia powietrza pobieranego przez wentylator tłoczony jest promieniowo względem wyrzucanego. Energia jaka jest przekazana tłoczonemu medium w wentylatorze opiera się na sile odśrodkowej, to za jej sprawą medium może być wyrzucane z wentylatora z tak dużą siłą. Wentylatory promieniowe są urządzeniami cechującymi się dużym przyrostem ciśnień. Podstawowymi elementami całe go urządzenia są zatem: spiralna obudowa, wirnik, łopatki wirnika, otwór wlotowy i wylotowy w obudowie, silnik elektryczny.
Wentylatory w przemyśle biorą udział w prawie każdym procesie produkcyjnym. Ich wykorzystanie jest zatem bardzo szerokie. Skupiając się na wentylatorach promieniowych możemy wyszczególnić kilka najbardziej powszechnych zastosowań. Dmuchawy stanowią serce centrali wentylacyjnej i klimatyzacyjnej. Odpowiadają za funkcję nawiewu powietrza i innych gazów w procesach technologicznych. Jednym z nich jest chłodzenie maszyn, urządzeń, modułów elektrycznych i innych elementów. Innym procesem technologicznym, w którym wentylator bierze udział jest suszenie. Ten typ wentylatorów odnajduje także soje zastosowanie przy nadmuchu powietrza do kotłów C.O., a specjalne konstrukcje wentylatorów zapewniają także dostarczanie powietrza do kotłów w blokach energetycznych. Na działaniu dmuchaw bazuje także transport pneumatyczny, który służy do transportowania drobnych materiałów sypkich jak granulaty, wióry, i inne sypkie surowce. Specjalne wykonania wentylatorów promieniowych mogą dopuścić je do pracy w agresywnym środowisku, do tłoczenia pyłów i spalin. Możliwe jest także wykonanie wentylatora przystosowanego do pracy w podwyższonych temperaturach nawet do 350° C. Z kolei wentylator EX przygotowane są do pracy w strefach zagrożenia wybuchem, strefach gazowych i pyłowych, spełniając tym samym wymogi dyrektywy unijnej ATEX. Potwierdzeniem spełnienia wymogów jest symbol EX naniesiony na wentylator.
Artykuł partnera