W Szczecinie autobusy elektryczne będą ładowane ładowarkami pantografowymi

Maciej Piwowski
10.01.2022

Szczecin jest jednym z miast, które najmocniej postawiły na elektromobilność transportu publicznego. Ciekawostką jest fakt, że autobusy elektryczne będą ładowane m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych ładowarek pantografowych. Pierwsza taka ładowarka już została zamontowana przy ulicy Owocowej, ale jeszcze nie została uruchomiona.

Ma być szybciej i bardziej eko

Ładowarki pantografowe pozwalają uzupełniać energię w akumulatorach autobusów elektrycznych w trakcie oczekiwania na pasażerów wsiadających i wysiadających z pojazdu. Nie pozwoli to oczywiście przywrócić im pełnej pojemności, ale może zminimalizować częstotliwość zjeżdżania autobusów do zajezdni w celu doładowania. Na razie Szczecin dorobi się trzech takich ładowarek – dwie kolejne zostaną zamontowane przy ulicach Kołłątaja i Kolumba.

Autobusy elektryczne trafiły do Szczecina we wrześniu tego roku i póki co są ładowane w zajezdni przy ulicy Klonowica. Miasto zakupiło autobusy przegubowe o pojemności 120 pasażerów, które od stycznia będą obsługiwać linię numer 87. W 2022 roku miasto kupi kolejne pojazdy i póki co będzie ich 6, ale są plany uzupełnienia miejskiego taboru o kolejne zeroemisyjne autobusy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.