W Polsce powstanie pilotażowa fabryka wodoru

Jerzy Biernacki
26.08.2021

Polska znalazła się na liście krajów, w których Unia Europejska sfinansuje niskoemisyjne projekty energetyczne. Pula środków wynosi 118 milionów euro, które zostaną podzielone na 32 inwestycje. Jedną z najciekawszych jest pilotażowa fabryka wodoru, która powstanie właśnie w naszym kraju. Czytaj więcej o szczegółach tej inwestycji.

Gdzie i na jakich warunkach powstanie fabryka wodoru?

Unia Europejska zaakceptowała projekt, który zakłada wybudowanie fabryki wodoru o mocy 5 MW na terenie zespołu elektrowni Adamów-Pątnów-Konin. Instalacja, oparta na systemie elektrolizy wody, ma umożliwić produkcję tzw. zielonego wodoru, który jest powszechnie uznawany za paliwo nieodległej przyszłości. Ma być ono wykorzystywane głównie w transporcie zawodowym.

Instalacja będzie zasilana przez elektrownię fotowoltaiczną (w 60 procentach), natomiast reszta energii ma być kupowana od dostawców zewnętrznych. Wstępnie szacuje się, że fabryka będzie w stanie wytwarzać do 710 ton wodoru rocznie. Dzięki bardzo innowacyjnej technologii produkcji paliwa uda się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych aż o 96 proc. w stosunku do konwencjonalnego systemu.

Drugim projektem realizowanym w naszym kraju w ramach unijnego programu będzie produkcja baterii litowo-jonowych na potrzeby głównie transportu oraz magazynowania energii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie