Utrzymanie maszyn w ruchu – różne gałęzie przemysłu

Mateusz Rąbalski
04.01.2018

Wiele gałęzi przemysłu ciężkiego opiera swoje wytwórstwo o skomplikowane, pracujące na wysokich obrotach i pod ciśnieniem, maszyny. Aby uzyskać efektywność na wysokim poziomie, należy raz na jakiś czas dokonywać przeglądów maszyn i niezbędnych prac konserwatorskich. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy.

Utrzymanie maszyn w ciągłym ruchu – dlaczego jest to tak ważne?

W przypadku dużych produkcji każda awaria maszyny wiąże się z koniecznością zatrzymania pracy. Ta niedyspozycja z kolei przekłada się na generowanie strat wynoszących nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz wpływa negatywnie na utrzymanie założonych terminów produkcyjnych.

Utrzymanie ruchu w zakładach rozpoczyna się od planowania i przygotowania procesu ustalania priorytetów i niezbędnych prac w celu uzyskania dobrej jakościowo pracy wraz z eliminacją opóźnień. To zaledwie jeden z punktów całego procesu, mającego na celu wykonanie założonego planu i otrzymanie jak najlepszych rezultatów naszej pracy.

Co daje wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w działach utrzymania ruchu w zakładach produkcyjnych?

UR, czyli utrzymanie ruchu, pozwala zwiększyć wydajność nawet o ¼. Istotą utrzymania ruchu jest również jak największe zaangażowanie wszystkich pracowników i działów w całość procesu. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty w tym zakresie, specjaliści wdrażają skuteczne rozwiązania do codziennej praktyki inżynierów i pracowników danego warsztatu czy fabryki. Jest to ważne także w kontekście optymalizacji kosztów w dziale utrzymania ruchu. Dziedzina ta pozwala także na mierzenie i analizę efektywności prac, które są wykonywane w fabrykach.

Jak przedsiębiorstwo czy zakład produkcyjny można zbudować przewagę konkurencyjną?

Nowoczesne rozwiązania (m.in. takie jak diagnostyka czy wymiana poszczególnych urządzeń na sprawniejsze) pozwalają na ulepszenie i modernizację całego procesu produkcyjnego, zarówno jeśli chodzi o wydajność samej produkcji, jak i o żywotność maszyn.

Przedsiębiorstwa produkcyjne i fabryki mogą budować przewagę konkurencyjną dzięki wykorzystaniu nowych technologii takich jak narzędzia analityczne (Big Data, oprogramowanie SaaS). W osiąganiu lepszych wyników produkcyjnych ważna jest również diagnostyka ultradźwiękowa oraz wzorcowanie przyrządów pomiarowych.

Utrzymaniem maszyn w ruchu zajmuje się m.in. firma https://www.fluiconnecto.com/pl/, która świadczy usługi na terenie Śląska (Katowice, Gliwice, Sosnowiec, Mysłowice), Krakowa, Wrocławia, Poznania, Lublina, Warszawy, Trójmiasta oraz Łodzi.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie