Usprawnianie procesów wykorzystujących kody kreskowe

Antoni Kwapisz
24.01.2020

Kod kreskowy jest podwaliną automatycznej identyfikacji, która towarzyszy rozwijającym się przedsiębiorstwom od kilku dekad. W dynamicznym świecie nowoczesnej logistyki każda technologia pozwalająca usprawnić funkcjonujące już procesy jest na wagę złota. Ponieważ w biznesie nie ma miejsca na stagnację, postaramy się przedstawić najlepsze pomysły na optymalizację pracy magazynu przy wykorzystaniu kodów kreskowych.

Ze względu na specyfikę poszczególnych branż, naturalnym jest to, że nie każdy proces lub jego usprawnienie będzie pasował w każdej firmie. Jest jednak kilka uniwersalnych porad, które mogą w bardzo prosty sposób zapobiec występowaniu błędów i zminimalizować czas potrzebny na przeprowadzenie całej operacji.

Jednym z takich uniwersalnych rozwiązań jest dostosowanie technologii odczytu kodów kreskowych do panujących warunków otoczenia. Do samego odczytu wykorzystujemy konwencjonalne czytniki kodów kreskowych lub też takie, które potrafią odczytywać kody 2D (QR, Datamatrix). Może się zdarzyć tak, że wykorzystujemy w trudnych warunkach sprzęt do tego nieprzystosowany. Może to być czytnik kodów, który nie posiada odpowiedniej klasy szczelności albo odległość skanowania jest zbyt mała, aby sprawnie przeprowadzić proces. Warto rozważyć także zakup kolektora danych, który posiada wszystkie funkcje najwyższej klasy smartfonów, a w dodatku służy jako niezawodny skaner kodów 1D i 2D. Dobranie odpowiedniego sprzętu jest zatem niezmiernie ważne, dlatego warto skonsultować się z firmą, która posiada wykwalifikowany do tego personel. 

Kolejną istotną kwestią jest jakość wydrukowanych etykiet z kodami kreskowymi. Tutaj największa rolę odgrywa sposób, w jaki powstał kod kreskowy. Profesjonalne drukarnie działają według norm przyjętych przez organizację GS1, która stoi na straży poprawności i czytelności poszczególnych rodzajów kodów (niezależnie od tego, czy są one jednowymiarowe lub dwuwymiarowe). Może zatem zdarzyć się tak, że kod będzie zaprojektowany w taki sposób, że niektóre skanery mogą mieć spory problem z jego odcyfrowaniem. Jak mieć pewność, że stworzony przez nas kod jest zgodny z normami i czytelny? Rozwiązaniem jest weryfikator kodów kreskowych. To urządzenie sprawdza poszczególne kody pod kątem obowiązujących norm, a w dodatku pokazuje użytkownikowi, jakie konkretnie błędy w nim występują. Dzięki temu możemy eliminować całe serie wadliwych kodów, zwłaszcza, że taki weryfikator może być zamontowany na samej linii produkcyjnej (tzw. weryfikator in-line), co pozwala na identyfikowanie każdej pojedynczej sztuki.

 

 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie