Urządzenia wiertnicze – rodzaje i zastosowanie

Marek Szydełko
17.09.2020

Dokonywanie odwiertów w gruncie czy skałach wymaga stosowania najnowocześniejszych maszyn o wysokiej trwałości i niezawodności. W zależności od przeznaczenia można wyróżnić ich kilka typów. Oto one.

Maszyny wiertnicze — podział

Aby odpowiednio sklasyfikować urządzenia, przy pomocy których dokonuje się odwiertów gruntowych, można posłużyć się różnymi kategoriami. Przede wszystkim jednak maszyny te dzieli się na pracujące w trybie pionowym lub poziomym. Bez względu na zastosowanie, specjaliści firmy Staltechnika oferują różnorodne zestawy przygotowane na wszystkie rodzaje prac ziemnych. Ich maszyny działają w systemie pionowym i poziomym. A jakie jest ich zastosowanie?

Charakterystyka wiertnic pionowych

To jedne z najczęściej spotykanych urządzeń dokonujących odwiertów na różnych budowach. Ich cechą wspólną jest prowadzenie wydobycia urobku i dokonywanie odwiertu w pionie. Należą do nich wiertnice geotechniczne, które montuje się często na autach celem lepszej mobilności. Z tego względu muszą mieć odpowiednią wagę, by auto nie zapadało się pod wpływem ciężaru w trudnym terenie. Służą np. do badań oceny gruntu.

Innym wariantem widocznym na http://staltechnika.pl/ jest maszyna służąca do odwiertów głębinowych pod studnie i pompy ciepła. Ich rozmiary wymagają zastosowania cięższych pojazdów terenowych lub sprzętu ciężkiego wyposażonego w gąsienice. Innym rozwiązaniem są wiertnice mocowane na HDS. Dzięki temu służą jako opcjonalny osprzęt do pojazdów wyposażonych w system HDS.

Warianty wiertnic poziomych

Maszyny drążące w systemie poziomym charakteryzują się możliwością lub brakiem możliwości sterowania podczas wykonywania odwiertów. Wiertnice niesterowalne opierają się na kalibracji urządzenia, doboru odpowiednich sił drążących i rodzaju podłoża. Natomiast maszyny sterowalne wyposażone są najczęściej w systemy wizyjne, które umożliwiają sprawdzanie postępów prac w czasie rzeczywistym i dostosowywanie parametrów maszyny do napotykanych przeszkód.

Za pomocą tych dwóch rodzajów maszyn firma Staltechnika zapewnia swoim Klientom usługi, których oczekują.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.