TAURON masowo wymienia liczniki na inteligentne

Maciej Piwowski
09.03.2023

Już milion inteligentnych liczników zamontowała spółka TAURON w domach i firmach swoich klientów. Na tym nie koniec, ponieważ jeszcze w tym roku do sieci ma zostać podłączonych kolejnych 100 tysięcy takich urządzeń. Docelowo wszyscy odbiorcy energii z TAURONU mają korzystać z inteligentnych liczników – spółka daje sobie na to czas do 2030 roku.

Czemu służy ta inwestycja?

Inteligentne liczniki to nie tylko zdalne odczyty zużycia energii (brak konieczności wizyty inkasenta), ale też możliwość bieżącego kontrolowania parametrów sieci i szybkiego reagowania na stwierdzone nieprawidłowości – na przykład zbyt wysokie napięcie.

Korzyści odnoszą również sami odbiorcy prądu, którzy z poziomu aplikacji mobilnej mogą kontrolować zużycie energii. Jest to bardzo przydatne na etapie wdrażania planu oszczędnościowego – odbiorca może np. skontrolować, o ile zmniejszyło się zużycie prądu po wymianie sprzętu na bardziej energooszczędny.

Do 2030 roku wymiany liczników elektrycznych mogą się spodziewać mieszkańcy Jeleniej Góry, Legnicy, Wałbrzycha, Wrocławia, Gliwic, Krakowa, Tarnowa, Będzina, Bielska-Białej, Opola oraz Częstochowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie