Stan techniczny akumulatorów - jak go ocenić?

Piotr Kowalczyk
01.04.2021

Bezawaryjny, nieuszkodzony, bezpieczny przede wszystkim. Tak powinien wyglądać każdy akumulator. Jak wychwycić jakiekolwiek odchyły od norm, jeśli chodzi o jego stan? Z pomocą przyjdzie sprawdzanie akumulatorów przez wyspecjalizowanych do tego pracowników, którzy z pomocą odpowiednich urządzeń sprawdzą każdą część baterii. 

1. Sprawdzanie akumulatorów i jego etapy

2. Jak odczytywać dane z pomiarów?

Jak możesz się domyślać, odpowiedni stan akumulatora to gwarancja jego bezawaryjnego działania. Jak ocenić stan danej baterii? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. Pamiętaj jednak, że samodzielna ocena wiele nie zmieni, potrzebny jest do tego specjalista z odpowiednim sprzętem. Tylko wtedy sprawdzenie akumulatorów będzie miało szansę powodzenia i wychwycenia wszelkich niedociągnięć, usterek lub większych uszkodzeń.

Sprawdzanie akumulatorów i jego etapy

Od czego zacząć sprawdzanie akumulatorów? Jak się okazuje, pierwszy etap to oględziny wzrokowe. Już sama obudowa może budzić pewne wątpliwości, jeśli chodzi o funkcjonalność danej baterii. Dlatego warto precyzyjnie ją obejrzeć, najlepiej z każdej strony w poszukiwaniu wszelkich najmniejszych zmian w konstrukcji. Dopiero później warto przejść do pomiarów. Oczywiście nie byłoby możliwe sprawdzenie poziomu elektrolitów w baterii, są one szczelnie zamknięte. Nie jest to jednak konieczne, bo można dokonać pomiarów napięcia, pomiaru temperatury ogniwa, czy jednostki. Do tego wszystkiego można sprawdzić oporność baterii. Tych kilka pomiarów wystarczy, aby ocenić stan danego akumulatora. Oczywiście na samym odczycie się nie kończy, konieczne jest porównanie wszystkich danych z opisem producenta. O co chodzi? przekonasz się o tym w następnym akapicie.

Jak odczytywać dane z pomiarów? 

Każdy producent akumulatorów ma swoje indywidualne wartości, chodzi tutaj o minimalną i maksymalną każdego pomiaru, między innymi napięcia konserwującego, napięcia rozładowania, czy rezystancji. Jeżeli więc dany pomiar mieści się w granicach normy ustalonych przez producenta, można stwierdzić, że dany akumulator jest jeszcze w pełni sprawny. Wszelkie odchyły od normy świadczą o tym, że jego "życie" dobiega końca i niedługo będzie konieczna wymiana baterii, najlepiej jednak nie czekać i zrobić to jak najszybciej. Tylko wtedy można mieć pewność, że rozładowany akumulator nie zaskoczy nas na przykład na parkingu przed biurem czy kiedy będziemy chcieli wrócić późną, zimową porą do domu, czy kiedy będziemy chcieli rano wyjechać do pracy.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie