W chwili obecnej istnieje szereg pras, które są wykorzystywane do wykonywania rozmaitych czynności. W niniejszym artykule omawiamy prasy krawędziowe oraz prasy mimośrodowe. Zapraszamy serdecznie do lektury!
Prasa mimośrodowa to typ prasy, w której ruch posuwisto-zwrotny w suwaku powstaje za sprawą mimośrodu oraz korbowodu, które są wprawione w ruch obrotowy za pomocą koła zamachowego oraz wału. Koło zamachowe to element prasy mimośrodowej, który jest napędzany sinikiem elektrycznym przy pomocy przekładni zębatej lub pasowej.
Prasy mimośrodowe na szeroką skalę wykorzystuje się do obróbki plastycznej - na przykład do ciągnienia, gięcia oraz wykrawania. Ten rodzaj pras buduje się z reguły jako maszyny wysięgowe, których siła nacisku może wynosić nawet 400 ton.
Prasa krawędziowa to kolejny typ pras, który zamiennie nazywa się krawędziarką. Służy ona do gięcia arkuszy blachy. Gdy zastosuje się odpowiednie stemple i matryce, prasa krawędziowa może być wykorzystana do wyginania blach pod dowolnie przez siebie wybranym kątem, a oprócz tego do ich karbowania bądź zagniatania. W chwili obecnej bardzo wielu producentów ma w swojej ofercie ten rodzaj pras, dlatego znalezienie dobrej prasy krawędziowej nie powinno stanowić dużego problemu.
Prasy krawędziowe są zbudowane z ramy, która ma kształt litery C. Posiada ona belkę dolną (czasami ruchomą) w płaszczyźnie poziomej. Na niej osadzona jest matryca. Oprócz tego, ma ona belkę górną, która posiada osadzony w niej stempel poruszany za pomocą dwóch cylindrów hydraulicznych, które są ze sobą w pełni zsynchronizowane.
Eksperci wyróżniają kilka podstawowych parametrów, które służą do określania prasy krawędziowej. Mowa tutaj o sile nacisku, którą określa się w tonach oraz o długości gięcia, którą określa się w milimetrach. Istnieją również dwa inne parametry takie jak liczba osi oraz prędkość gięcia.
Prasy krawędziowe można podzielić na kilka dodatkowych typów. Wyróżniamy wersje elektryczne, hydrauliczne, pneumatyczne oraz mechaniczne. Prasy hydrauliczne wyróżniają się największą siłą nacisku, która może wynosić nawet kilkadziesiąt ton.
Artykuł partnera