Programowalne zegary czasowe do domu, czyli popularne timery

Jerzy Biernacki
23.04.2021

Programowalne zegary czasowe do domu

Programowalne zegary czasowe do domu stanowią doskonałe uzupełnienie wielu podsystemów w instalacjach automatyki. Gdzie programatory czasowe sprawdzają się najlepiej oraz jak wybrać odpowiednie urządzenie tego rodzaju?

Programowalne zegary czasowe do domu – co to jest?

Programowalne zegary czasowe (programatory czasowe, timery) to urządzenia, które pozwalają kontrolować dopływ energii elektrycznej do systemów, sprzętów i instalacji na podstawie zaprogramowanych przez użytkownika cykli czasowych. Takie rozwiązanie pozwala uruchamiać sterowane przy pomocy programatora urządzenia w odpowiednim momencie, bez konieczności ingerencji użytkownika (poza momentem programowania ustawień).

Programowalne zegary czasowe a inteligentne gniazdka

Programatory czasowe mogą być montowane na szynie DIN lub przypominać swoją formą adaptery sieciowe. Ten drugi rodzaj często kojarzy się wyglądem z tak zwanymi “inteligentnymi gniazdkami”, jednak różni się od nich kilkoma elementami. Pierwszym jest obecność modułu komunikacji bezprzewodowej, który może, ale nie musi występować w programatorach czasowych, natomiast w inteligentnych gniazdach stanowi integralną część. Z drugiej strony, inteligentne gniazda mogą (nie muszą) mieć opcję programowania czasowego, które w zegarach jest podstawową funkcją.

Rodzaje programowalnych zegarów czasowych

Programatory czasowe mogą wykorzystywać do działania sygnał analogowy lub cyfrowy. Inny podział dotyczy cykli działania – spotyka się programatory dzienne lub tygodniowe, a rzadziej także operujące innymi interwałami czasowymi (na przykład roczne). Programowalne zegary czasowe mogą być zasilane prądem stałym lub zmiennym o napięciu w zakresie od 24 V do 264 V z sieci lub za pośrednictwem wbudowanego albo zewnętrznego zasilacza.

Zastosowanie programatorów czasowych

Programowalne zegary czasowe do domu wykorzystuje się w bardzo wielu zastosowaniach, przede wszystkim związanych z automatyką budynkową. Można do nich zaliczyć między innymi technikę oświetleniową, sterowanie urządzeniami RTV i AGD, systemy kontroli dostępu czy instalacje grzewcze.

Łączenie programatorów czasowych i innych systemów sterowania

Programatory czasowe często stanowią część większych systemów sterujących. Podłączona do nich instalacja lub urządzenie może też reagować na przykład na dane z czujników albo bezpośrednie polecenia użytkownika (przykładowo nastawy z przycisków czy sterowanie bezprzewodowe). Programowalne zegary czasowe (w różnej formie) mogą stanowić element sterowników do poszczególnych podzespołów automatyki budynkowej lub być częścią centralnego modułu sterującego. Dzięki temu cały system może działać w sposób bardziej inteligentny i dynamicznie przystosowywać się do aktualnych warunków oraz nowych sytuacji, jednocześnie nie wymagając zwiększenia zaangażowania ze strony użytkownika.

Oświetlenie

Połączenie instalacji oświetleniowej z programowalnym zegarem czasowym pozwala uruchamiać światło w zależności od pory dnia. Takie rozwiązanie umożliwia oszczędzanie czasu, a w połączeniu z dodatkowymi elementami (takimi jak czujniki ruchu czy automaty zmierzchowe) także łatwe ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Ogrzewanie, klimatyzacja i wentylacja

Programatory czasowe mogą też sterować temperaturą i wentylacją w domu – często stanowią one element termostatów, dzięki czemu możliwe jest ustawianie innej temperatury na przykład w dzień i innej w nocy czy podczas nieobecności domowników.

Kontrola dostępu

Połączenie programowalnego zegara czasowego z elementami odpowiadającymi za kontrolę dostępu do budynku pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa, na przykład poprzez automatyczne zamykanie na noc drzwi, okien, rolet czy żaluzji.

Nawadnianie roślin i opieka nad zwierzętami

Odpowiedni programator czasowy połączony z systemem nawadniania roślin pozwala zadbać o podlewanie ogrodu lub kwiatów wewnątrz domu – nawet podczas nieobecności domowników. Programowalne zegary czasowe to także niezbędny element systemów zdalnej opieki nad zwierzętami (na przykład automatycznych dozowników karmy).

Sterowanie urządzeniami AGD

Dzięki właściwie dobranemu, programowalnemu zegarowi czasowemu możliwe jest sterowanie uruchamianiem i wyłączaniem różnych urządzeń (takich jak pralka, zmywarka czy nagrzewnice elektryczne). Pozwala to między innymi oszczędzać energię elektryczną, na przykład poprzez włączanie sprzętu podczas obowiązywania tańszej, nocnej taryfy opłat za prąd.

Uwaga!

Przy sterowaniu delikatną elektroniką należy korzystać wyłącznie z programatorów czasowych przeznaczonych do obsługi tego rodzaju urządzeń lub upewnić się, że sprzęt posiada zabezpieczenie chroniące przed skutkami nagłego odcięcia zasilania! W przeciwnym razie urządzenie może zostać nieodwracalnie uszkodzone.

Jak wybrać programowalny zegar czasowy do domu?

Przy wybieraniu programowalnych zegarów czasowych dobrze jest sprawdzić oferowane funkcje, parametry zasilania, przystosowanie do wykorzystania z konkretnymi instalacjami i urządzeniami, maksymalne obciążenie czy obecność potrzebnych zabezpieczeń oraz certyfikatów potwierdzających jakość i bezpieczeństwo zastosowanych rozwiązań.

Dodatkowe funkcje w programatorach czasowych

Niektóre programatory czasowe są wyposażone w dodatkowe opcje, na przykład w czujniki temperatury, moduły zapewniające możliwość zdalnego programowania i sterowania bezprzewodowego (z aplikacji lub pilota), możliwość podtrzymania działania po utracie zewnętrznego źródła zasilania czy specjalne zabezpieczenia prądowe.

Niezwykle istotnym czynnikiem jest wybór zaufanego producenta, który oferuje wyłącznie urządzenia wysokiej klasy, a także posiada pełną dokumentację techniczną oraz szczegółowe wytyczne dotyczące montażu i użytkowania poszczególnych modeli. Na rynku programowalnych zegarów czasowych można polecić na przykład polską markę F&F, która zapewnia swoim klientom spersonalizowane, wysokojakościowe rozwiązania, które świetnie sprawdzają się w wymagających zastosowaniach. W ofercie F&F, oprócz programatorów czasowych, można też znaleźć szeroki wybór innych produktów i systemów z zakresu automatyki budynkowej.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie