Prasy krawędziowe - czym są i do czego służą?

Jerzy Biernacki
04.04.2019

Blacha to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w obecnie funkcjonującym przemyśle. W zależności od wybranego rodzaju może ona posłużyć do produkowania różnych elementów - bardziej, albo mniej skomplikowanych.

Ma ona sporo cech, dzięki którym jest ona idealnym rozwiązaniem w wielu różnych sytuacjach. 

Jest ona chociażby dość łatwa w obrabianiu : można poddawać ją różnym rodzajom formowania w wybrane kształty, jak również modelowania. Dlatego też w nowoczesnym przemyśle wykorzystywanych jest wiele różnorodnych maszyn, które służą do obrabiania blachy. Są to na przykład prasy krawędziowe. 

Jak działają prasy krawędziowe ? 

Podstawowe zadania prasy krawędziowej, jak i zasada działania są bardzo łatwe. Urządzenie to służy do zaginania arkuszy blachy w taki sposób, aby móc uzyskać wybraną ich formę, jak również ich kształt. Tego rodzaju prasa jest bardzo uniwersalna, dzięki czemu daje szerokie możliwości jeżeli chodzi o formowanie blachy : materiał może być karbowany, zagniatany albo zaginany. Do pracy prasy krawędziowej potrzeba specjalnych matryc, a także stempli. Montowane są one we właściwym miejscu, dzięki czemu można uzyskać wybrany kształt. 

Obsługiwanie prasy krawędziowej wymaga od operatora pewnych kwalifikacji, chociaż nie jest ona aż tak skomplikowana, jak mogłoby się nam wydawać. Obecnie wszystko odbywa się przy współudziale specjalistycznego oprogramowania, dzięki któremu możliwe jest bardzo dokładne i szybkie zaplanowanie pracy urządzenia. Osoba, która odpowiada za obsługiwanie prasy może ustalić, jakie ruchy ma ona wykonać. W wypadku lepszej jakości programów, komputer wyświetli od razu wizualizację 3D efektów końcowych pracy, jak również da obraz tego, co możemy uzyskać. 

Szeroka dostępność

Na rynku dostępne są różne rodzaje pras krawędziowych. Mogą one posiadać odmienne parametry. Dzięki czemu każda firma może wybrać właściwy model dla własnych potrzeb. Śmiało można wysunąć wniosek, że jest to jedno z ważniejszych urządzeń we współczesnym przemyśle. Bez wykorzystania pras krawędziowych nie mielibyśmy możliwości produkowania różnych elementów z blachy, a te potrzebne są w wielu dziedzinach naszego życia. 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.