Poznań ma miejską elektrownię słoneczną. Co o niej wiemy?

Jerzy Biernacki
17.03.2021

Nowa inwestycja OZE w Poznaniu. W mieście oddano do użytku dużą elektrownię słoneczną, która zapewni produkcję prądu do zasilania części wspólnych budynków wielorodzinnych należących do Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady. To jedna z największych tego typu inwestycji zrealizowanych w regionie.

Kolejny krok w kierunku OZE

Nowa instalacja fotowoltaiczna została zamontowana na 17-piętrowych blokach w ramach programu „Słoneczne Dachy”, realizowanego przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Łącznie na dachach budynków wielorodzinnych zamontowano 496 modułów fotowoltaicznych. Każdy budynek w ciągu roku będzie mógł wytworzyć około 35 000 kWh czystej energii elektrycznej. Już zapowiedziano, że ma ona zasilać przestrzenie wspólne, czyli m.in. klatki schodowe, windy, system wentylacji czy drzwi wejściowe do budynków.

Program „Słoneczne Dachy” został uruchomiony w marcu 2020 roku i wciąż trwa. Zarządcy budynków wielorodzinnych oraz spółdzielnie mieszkaniowe mogą w jego ramach wnioskować o dofinansowanie w formie pożyczki do zakupu i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej do 50 kW.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie