Powstaną odcinki dróg z bezprzewodowym ładowaniem samochodów elektrycznych

Maciej Piwowski
07.08.2023

W całej Europie błyskawicznie przybywa samochodów z napędem elektrycznym, natomiast niekoniecznie nadąża za tym rozwój infrastruktury – przede wszystkim stacji ładowania. Częściowo w rozwiązaniu tego problemu może pomóc technologia bezprzewodowego ładowania. Wkrótce w dwóch krajach powstaną odcinki dróg wyposażonych w takie rozwiązanie.

Technologia z Izraela

Jednym z pionierów wdrażania technologii bezprzewodowego ładowania samochodów elektrycznych jest izraelski start-up Electreon. Właśnie wygrał on przetargi na realizację kontraktów we Francji i w Norwegii.

We Francji powstanie 2-kilometrowy odcinek drogi wyposażonej w technologię bezprzewodowego ładowania samochodów elektrycznych, który będzie do dyspozycji kierowców na autostradzie A10 w okolicach Paryża. Akumulatory w autach będą ładowane w trakcie przejazdu, co zaoszczędzi czas i pozwoli zredukować emisję CO2.

Podobne rozwiązanie start-up wdroży w Norwegii, gdzie odcinek bezprzewodowego ładowania pojazdów elektrycznych ma służyć uzupełnianiu energii w autobusach miejskich. Docelowo planuje się otworzyć całą drogę wyposażoną w technologię bezprzewodowego ładowania w mieście Trondheim, która ma być wykorzystywana przez elektryczne autobusy, ciężarówki i taksówki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie